İnternet bankacısı yılın işadamı

Hürriyet Haber
15.12.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

Her yıl dünya ekonomisinin zirvesindeki şirketleri ve en zengin işadamlarını seçerek dünya ekonomisinin nabzını tutan Forbes dergisi bu yıl çok ilginç bir ismi yılın işadamı seçti. Dergi, Japonya´da internet bankası Softbank´ı kuran ve bu yıl zarar üzerine zarar eden Masayoshi Son´u yılın işadamı ilan etti.

Forbes dergisi Masayoshi Son´u yılın işadamın seçmesine gerekçe olarak, Softbank sahibinin, Japon ekonomisinde büyük bir çığır açmasını gösterdi.

Dergi internet bankası Softbank´ın sahibini yılın işadamı seçmekle büyük bir risk altına girdiklerini de itiraf etti. Dergi, Softbank kurucusu Masayoshi Son´ı seçerken gözönüne aldıkları en büyük kriterin, kar etmesi olmadığını vurgulayarak, ``Bağlı olduğu endüstri dalına en başarılı en iddialı ve sağlam yatırım yapan, ülke ekonomisine hizmet eden bir kişiyi seçmeyi uygun bulduk'' açıklamasını yaptı.

Tepetaklak giden banka

Softbank hisseleri 2000 yılı içinde yüzde 90 oranında değer kaybetti. Ayrıca en önemlisi 35 milyar dolar gibi büyük bir riskli kredi portföyüne de sahip. Ancak sanal dünyanın ünlü şirketleri Softbank´ın hazırladığı sanal borsada değerini buluyor.

20 yıl önce sıfır noktasından başlayarak Softbank Holding´i kuran ve şirketini 7 milyar doları kendisine ait olmak üzere toplam 18 milyar dolarlık bir değere ulaştıran Masayoshi Son Japonya´nın başkenti tokyo´da 17 katlı bir genel merkez binasına da sahip.

43 yaşındaki işadamı, özellikle ekonomisi durgunluk yaşayan Japonya´da internet dünyasına yatırım yapanlar için yeni bir çığır açan isim olarak kabul ediliyor.

Amerikan borsasında teknoloji şirketlerinin işlem gördüğü Nasdaq borsasının Nasdaq Japon bölümünü de sanal dünyada açan Softbank, bu sayede dünyanın önde gelen internet şirketlerini de müşterisi yapmayı başardı.

Etiketler:


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı