İnternet bankacılığında virüs uyarısı

A.A.
10.02.2006 - 15:18 | Son Güncelleme:

Türkiye Bankalar Birliği, internet bankacılığı kullanıcılarını, kişisel bilgileri elde etmeye yönelik son derece tehlikeli bir virüs konusunda uyardı.

Türkiye Bankalar Birliği duyurusunda, son dönemde internet bankacılığı kullanıcılarının, kullanıcı kodu, şifre, parola, güvenlik sorusu gibi gizli bilgilerini elde etmeye yönelik son derece tehlikeli bir virüs (torpig türevi) belirlendiği kaydedildi.

Banka müşterilerinin internet bankacılığına giriş için kullandıkları bilgisayarlara yerleştirilen söz konusu virüsle, müşterilere ait bilgilerin ele geçirildiği belirtilen duyuruda, müşterilerin bu tip virüslerden etkilenmemeleri için dikkat edilmesi gereken hususlar şöyle sıralandı: “Online işlemler gerçekleştirirken, işlem yapılan sayfada, daha önceki bağlantılardan farklı bir görünüm veya ifade varsa, hiçbir işlem yapılmadan ilgili banka ile irtibata geçilmeli.
Güvenli olmayan internet sitelerine giriş yapılmamalı ve bu tür sitelerden dosya indirilmemeli.
Bilinmeyen adreslerden gelen e-postalar açılmadan silinmeli, mümkünse bu tür e-postaları engelleyici tedbirler alınmalı.
Bilgisayarlarda kullanılan yazılımlara ait güvenlik güncellemeleri mutlaka yüklenmeli. Antivirüs yazılımları kullanılmalı ve düzenli olarak güncellenmeli. Kişisel güvenlik duvarları (firewall) kullanılmalı.

Kişisel bilgileri ele geçirmek üzere bilgisayara sızan casus yazılımlara karşı “anti-spyware” yazılımları kullanılmalı.”
Duyuruda, internet bankacılığı kullanıcısı olarak, şifre ve bilgisayarın güvenliğini sağlamak için bankanın internet sitesindeki güvenlik açıklamalarının dikkatle okunması önerildi.
Etiketler:


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı