Teknoloji Haberleri

TEKNOLOJİ

  Intel'den rekor ödeme

  A.A.
  13.11.2009 - 17:49 | Son Güncelleme:

  Bilgisayar işlemcisi İntel şirketi, bilgisayar işlemcisi piyasasındaki en büyük rakibi Advanced Micro Devices (AMD) ile bütün antitröst ve patent davalarını çözmek için, AMD'ye 1,25 milyar dolar ödemeyi kabul etti.

  Intel, “iş uygulama hükümlerine” uyacağını açıklarken, karşılığında AMD, ABD ve Japonya'daki davalardan vazgeçecek ve dünya çapında antitröst düzenleyicilere yaptığı şikayet başvurularını geri çekecek.

  AMD, mikroişlemci piyasasında payını sınırlandırmak için Intel'in antitröst yasalarını ihlal ettiği gerekçesiyle 5 yıldır düzenleyici kurumlara şikayette bulunuyordu.
  Avrupa Birliği (AB), Mayıs ayında, mikroişlemci piyasasındaki hakim durumunu kötüye kullanarak rekabeti ihlal etmekle suçladığı Intel'e 1,45 milyar dolar rekor para cezası vermişti. Güney Kore Adil Ticaret Komisyonu da geçen yıl Intel'e 18,6 milyon dolar para cezasıyla cezalandırmıştı. Intel her iki kararı da temyiz etmişti.

  Japon Adil Ticaret Komisyonu 2005 yılında Intel'in, Japonya'da antitröst yasalarını ihlal ettiğine karar vermiş, şirket kararı kabul etmişti.

  Merkezi ABD'nin California eyaletindeki Santa Clara'da bulunan Intel küresel mikroişlemci piyasasının yaklaşık yüzde 80'ini, AMD ise pazarın kalanını kontrol ediyor.
  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNANLAR

   Sayfa Başı