Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Intel, ‘Türkiye ve Orta Doğu e-Dönüşüm İnisiyatifi’ni başlattı

  hurriyet.com.tr
  31.10.2005 - 15:25 | Son Güncelleme: 31.10.2005 - 15:25

  Intel, bölgedeki ekonomi, eğitim ve teknolojiye ilişkin desteğini artıracak uzun soluklu bir program olan ‘Türkiye ve Orta Doğu e-Dönüşüm İnisiyatifi’ni başlattı. Programa göre Intel, Türkiye, Orta Doğu ve Kuzey Afrika’da teknoloji yeteneklerinin teşvik edilmesine, bilgi transferine ve istihdam yaratılmasına yardımcı olmak için, dört önemli alandaki yatırımını artıracak: Yerel Girişimcilik, Eğitim, Bilgisayar Kullanımının Artması ve Özel Teknik Uzmanlıklar.

  Intel Başkan Yardımcısı ve EMEA (Avrupa, Orta Doğu ve Afrika) Genel Müdürü Brian Harrison, “‘Türkiye ve Orta Doğu e-Dönüşüm İnisiyatifi’, bizim için çok önemli olan Türkiye ve Orta Doğu pazarlarında yeni teknoloji merkezleri geliştirme konusundaki çabalarımızın, çalışmalarımızın göstergesidir. Intel, dünyadaki gelişen pazarlarda teknoloji yatırımlarında öncülük yaptı. Hızlı büyüyen bölgelerde teknolojik gelişmelerde büyük bir umut gördük. ‘e-Dönüşüm İnisiyatifi’ programında üstlendiğimiz projeler, daha ileri sermaye yatırımlarının kritik yapı taşlarıdır.

  Stratejik ve sistemli bir planlama dahilinde geliştirilen yatırımlarla Intel, bölgede ekonomik gelişmeyi ve insan yaşamının kalitesini artırmayı teşvik ederek, teknolojinin getirebileceği tüm kazançları bölgeye taşımayı hedeflemektedir” dedi.

   

  Intel META (Ortadoğu, Türkiye ve Afrika) Bölge Direktörü Ayşegül İldeniz ise konuyla ilgili yaptığı açıklamada; “Intel şu anda, Türkiye, Orta Doğu ve Kuzey Afrika’daki çeşitli ülkelerde önemli Bilgi Teknolojileri aktivitelerini sürdürüyor. Gelecek dönemde bölgesel yazılım geliştiriciler ve diğer yerel teknoloji girişimcileri için daha fazla destek; tüm seviyelerdeki eğitime daha fazla yatırım; daha yaygın şekilde erişilebilen en son bilişim ve iletişim teknolojilerini (kablosuz Internet de dahil) sunmak için daha fazla çaba ve bölgeye hizmet veren önemli sektörlerde uzmanlar yetiştirmeye daha fazla ağırlık verilecek.” dedi.

   

  Amaç ekonomik gelişmenin hızlandırılmasına yardımcı olmak

   

  Harrison, pazarın liberalleşmesinin ve reformların yayılmasının, bölgeyi uzun süredir cazip bir yatırım hedefi haline getirdiğine işaret ediyor. Teknolojik yenilikçilik, gelişmiş bir altyapı, iş dünyasına yakın devlet politikaları, esnek ve yetenekli iş gücü, Türkiye ve Orta Doğu’ya daha fazla yatırım çekme açısından önemli nitelikler. Aynı zamanda bölgedeki devletlerin dış kaynaklı yatırımları ülkelerine çekebilmelerine yardımcı olmak için, bilim, mühendislik ve teknoloji niteliklerinin geliştirilmesine gittikçe daha fazla odaklanmasıyla birlikte Intel de, bu önemli teknolojik ve ekonomik dönüşüme yardımcı olmak için destek ve kaynak sağlıyor.

   

  Intel şu anda, teknolojinin kullanımını artırmak için çeşitli yerel yönetimler, kurumlar, işletmeler, sivil ve kar amacı gütmeyen organizasyonlar, program geliştiriciler, yerel kurumlar ve diğer grup ve organizasyonlarla çalışıyor. Son on yıl içinde Intel, Türkiye, Orta Doğu ve Kuzey Afrika‘da altı bölge ofisi ile operasyonlarını genişletti: İstanbul, Kahire, Riyad, Beyrut, Dubai ve Kazablanka.

   

  Yerel girişimciler için destek

   

  Intel,Türkiye, Orta Doğu ve Kuzey Afrika’da, yerel yazılım geliştiriciler, sistem entegratörleri ve diğer girişimcilerle çalışıyor:

   

          Bölgenin 60 Şehrinde Kanal Programları – Intel, yerel endüstriyi desteklemek ve yerel sistem entegratörleri ile ilişkileri geliştirmek için tasarlanmış olan, bölgenin en aktif kanal programlarını yürütüyor. Intel, 2004’ten beri Türkiye, Orta Doğu ve Kuzey Afrika’da 70 şehirde farklı aktiviteler gerçekleştirdi ve şu anda bölgede 4.400 kanal iş ortağı ile çalışıyor.

   

          Mısır’da Intel Geliştirici Forumu – Intel’in bölgedeki ilk forumu olan 2005 IDF (Intel Geliştirici Forumu), bölgenin Bilgi Teknolojilerine verilen önemi gösteriyor. Önemli temaları arasında, Araştırma ve Geliştirme, Mobilite ve İletişim Teknolojileri, güvenlik gelişmeleri, mobil ve modüler platformlar var.

   

          Mısır’da Yazılım Geliştirme Merkezi – Bu merkez, 2005’te Kahire’de, bölgede Intel’in Yazılım Ağı aktivitelerini desteklemek için kuruldu. Intel, bağımsız yazılım girişimcilerinin uygulamalarını son teknoloji platformlarına uyarlamalarına ve yeni yazılım trendlerini takip etmelerine yardımcı olarak, yıllardır bölgenin yazılım geliştiricileri ile aktif olarak çalışıyor.

   

          Orta Doğu’da Intel® Software College – Intel Nisan 2005’de son Intel platformlarını, araçlarını ve teknolojilerini kullanan yazılım geliştiricilere eğitim vermek için bölgede ilk Software College’ı kurdu. Yazılım performansını optimize etmek ve müşterilerin uygulamalarını Intel platformlarında daha iyi çalışır hale getirmek için, yöntemler ve sorun saptama teknikleri sağlıyor.

   

          Bölgesel Yazılım Güçlendirme Programı – Bu program, girişimcilerin ve şirketlerin çözümlerini pazara sunma ve müşterilerine ulaştırmalarına destek olmak amacıyla 2000 yılında oluşturuldu. Intel’in teknik, pazarlama ve iş geliştirme yardımı, yerel yazılım geliştiricilerin, yeni ürünler geliştirmelerine ve yeni pazarlar yaratmalarına yardımcı olarak, global teknoloji arenasında en gelişmiş fikirlere erişmelerini sağlıyor.

   

   

  Eğitim projeleri

   

  Intel, Türkiye ve Orta Doğu’da bir dizi eğitim projesi yürütüyor:

   

          Türkiye, Ürdün ve Mısır’da Intel Gelecek için Eğitim – Türkiye ve Ürdün’de 2003’te, Mısır’da ise 2004’te başlayan bu program, öğretmenlere sınıftaki eğitime Bilgi Teknolojileri’ni entegre etmeleri konusunda bilgi veriyor. Intel şu anda programları geliştirmek için Suudi Arabistan, Lübnan ve Birleşik Arap Emirlikleri ile görüşüyor. Bugüne kadar bölgede Intel Gelecek için Eğitim programında 55.000’den fazla öğretmen eğitim aldı, yaklaşık 2 milyon öğrencinin de sınıf deneyimleri iyileştirildi. Bu çalışmaların gelişmesi için Intel, okullarda bilgisayar laboratuarları oluşturma konusunda da destek veriyor.

   

          Mısır’da Intel Öğrenci Programı – Intel, 2005’te Mısır’da Intel Öğrenci Programı’nı başlattı. Bu program teknolojik literatürü, problem çözümünü ve işbirliği niteliklerini (özellikle bugünün bilgi ekonomisindeki başarı için gerekli nitelikleri) öğretmek için tasarlanmış, okul sonrası, topluluk temelli bir programdır. Devlet kurumları ve devletin dışındaki kurumlarla işbirliği halinde geliştirilen program, uygun bir müfredat programı ile 8-16 yaşlarındaki öğrencilere kılavuzluk eden eğitimli elemanları kullanıyor. Program, yüksek kaliteli, teknoloji temelli eğitim fırsatları yoluyla, gelişen pazarların ihtiyaçlarını karşılamak üzere tasarlandı.

   

          Ramallah ve Amman’da Intel Bilgisayar Kulüpleri – Intel Bilgisayar Kulüpleri, genç yetişkinlerin kılavuzluğunda, gençlerin çevrelerindekilerle ayrıcalıklı bir ilişki içinde olmalarına ve bilgi ve iletişim niteliklerini geliştirmelerine fırsat veriyor. Kulüpler, Ramallah’da 2003, Amman’da ise 2004 yılında kuruldu.

   

  Bilgisayar Teknolojilerinin Daha Erişilebilir Olmasını Sağlamak

  Intel, Türkiye, Orta Doğu ve Kuzey Afrika’da, bilgi ve iletişim teknolojisine erişimi artırmak için üç önemli programa sahip:

   

          Türkiye, Mısır, Suudi Arabistan ve Fas’ta Devlet Destekli Satın Alma Programları – Bu program altında Intel, ailelerin, küçük kurumların, eğitim kurumlarının ve diğer kullanıcılarının bilgisayar sahibi olabilmeleri için Türkiye, Mısır, Suudi Arabistan ve Fas’ta devletle yakın işbirliği halinde çalışıyor. Bu programlar, finansmanı ve eğitimi de içeriyor. Intel, bu programlarla ülkelerin, global ekonomide daha etkin rekabet etmelerine bilgi ve iletişim teknolojilerinin yardımcı olduğunu fark etmelerine yardımcı oluyor.

   

          Orta Doğu’da Kablosuz Erişim – Intel’in 2003’te Centrino mobil teknolojisini çıkarmasının ardından şirket, yerel telefon şirketleri, servis sağlayıcılar ve diğerleri ile yakın bir çalışma içinde bölgenin ilk kablosuz hotspot’larını kurdu. Bu program altında Intel, bölgedeki ilk kablosuz kafeleri, ilk kablosuz oteli, ilk kablosuz kampüsleri, ilk kablosuz hava alanını ve ilk kablosuz çarşının kurulmasını gerçekleştirdi. Intel, Türkiye, Orta Doğu ve Kuzey Afrika’da kablosuz erişilebilirliği genişletmek için çalışmaya devam ediyor.

   

   

          Mısır’da Platform Belirleme Merkezi – Intel 2005’de Kahire’de, bölgede bilgisayar kullanım modelleri üzerine çalışmak ve özellikle müşterilerin ihtiyaçlarını tam olarak karşılayan platformları geliştirmek için bu merkezi kurdu. Örneğin Hindistan’da Intel, bölgede enerjiye bağlı veya kablolu bağlantı olmaksızın teknolojiye erişim olanağı sağlayan, otomobil veya kamyon aküsü ile çalışan kablosuz bir platform geliştirdi. Çin’de topluluk gereksinimlerini ve standartları karşılamak için Intel, Internet’e tam erişime izin veren veya alternatif olarak öğrencileri eğitim siteleri ile sınırlayan web erişimli bir platformun geliştirilmesine yardım etti. Mısır Platform Belirleme Merkezi, şu anda boyut olarak dört katına çıktı ve 2006’da ülkeye özel bir platform sunması bekleniyor.

   

  Önemli endüstrilerde uzmanlık geliştirmek

   

  Bölgedeki çeşitli Intel merkezlerinde şirket, bölgeye hizmet veren önemli endüstrilerde teknoloji uzmanlığını geliştirmek için, çoğunlukla eğitim kurumları ile birlikte yüksek teknoloji araştırmaları gerçekleştiriyor. Bölgede bulunan iki Uzmanlık Merkezi, fakültelerin, öğrencilerin ve şirketlerin özel test ve araştırma aktivitelerini gerçekleştirebilecekleri son teknoloji ile donanmış yerler sağlıyor:

   

          Birleşik Arap Emirlikleri’de Enerji Uzmanlığı Merkezi – Güçlü bilgi işlem teknolojisi, petrol ve diğer hidrokarbon tabakalarının yerlerini ve davranışlarını tahmin ediyor, modelliyor ve izliyor. Abu Dabi’de (Birleşik Arap Ermirlikleri) Yüksek Teknoloji Enstitüsü’nün ev sahipliğini yaptığı Enerji Uzmanlığı Merkezi, petrol jeofizikçilerine, jeologlara ve rezerv mühendislerine, bu hidrokarbon yataklarını bulmalarına ve belirlemelerine yardım ediyor. Abu Dabi Merkezi, sadece enerji endüstrisinin sorunlarına ve uygulamalarına eğilen özel yerlerden ilki.

   

          Lübnan’da Finans Uzmanlığı Merkezi – Intel, HP, Microsoft ve Beyrut Amerikan Üniversitesi’nin işbirliği ile kurulan, Lübnan’daki Finans Uzmanlığı Merkezi, öğrencilerin, yazılım geliştiricilerin ve mühendislerin, finans servisleri kurumlarının ihtiyaçları için özel geliştirilmiş uygulamaların yanı sıra, araştırma, geliştirme ve eğitim çalışması yapmalarına izin veriyor.

   

  Intel EMEA Genel Müdürü Harrison, “Türkiye, Orta Doğu ve Kuzey Afrika’da bilgi ve iletişim teknolojilerine büyük bir talep var. Biz de, işyerlerinin, devletlerin, kurumların ve şahısların, Intel’in endüstri lideri teknolojisine tam olarak erişebilmelerini garanti altına almak için Intel operasyonlarını geliştirmeyi planlıyoruz. Bu yatırımların, teknolojinin gelişmesini ve yaygınlaşmasını hızlandıracağını ve bölge ekonomisinin gelişmesine katkıda bulunacağını düşünüyoruz” diyor.

   

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı