ŞANLIURFA HABERLERİ

‘İnsansız Forklift Aracı’ projesi için patent verildi

DHA
28.03.2016 - 13:53Son Güncelleme :
DHA

ŞANLIURFA, (DHA) – ŞANLIURFA Harran Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Makina Mühendisliği 4'üncü sınıf öğrencisi Enes Can Şen’in ‘İnsansız Forklift Aracı’ başlıklı tasarımı Türk Patent Enstitüsü tarafından onaylandı.

Türk Patent Enstitüsü tarafından onaylanan İnsansız Forklift Aracı, dağ, tepe ve dik yamaçların yanı sıra çok zor çıkılabilecek noktalara üzerindeki yük ile rahatlıkla tırmanabiliyor. İnsansız arazi aracı bu özelliğiyle birçok tehlikeli uygulamada can güvenliği endişesini ortadan kaldırıyor. Araç her türlü arazide programlanarak ya da uzaktan kontrol edilerek işlevini yerine getiriyor. Ayrıca araç, askeri amaçlı da kullanılabilecek bir şekilde projelendirildi.

Aracın doğru akım motoru ile çalışması gibi çok sayıda teknik avantaj dışında, çevreye duyarlı bir proje olduğunu ifade eden Şen, “Araç savunma amaçlı olup askeri mühimmatların dağ, tepe gibi yüksek noktalara taşınmasında kolaylık sağlıyor. Herhangi bir arazide öncü araç olarak kullanılabilinir. Mayın tehlikesine karşı askerlerin korunmasında ya da ek bir düzenekle üzerine silah konulduğunda karşı ateşleme ile mühimmatın korunmasında kullanılabilecek düzeyde bir araçtır” dedi.

FOTOĞRAFLI

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Şanlıurfa haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Şanlıurfa ilinden ‘İnsansız Forklift Aracı’ projesi için patent verildi hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 28 Mart 2016 tarihinde saat 13 53’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça ‘İnsansız Forklift Aracı’ projesi için patent verildi haberi güncellenecektir.

Sayfa Başı