Gündem Haberleri

  İnsanlığın zaferi

  Hürriyet Haber
  29.02.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Avusturyalı ırkçı lider Haider, dünyadan gelen yoğun baskıya dayanamayıp parti başkanlığından istifa etti. Haider'in istifası ‘insanlığın zaferi’ olarak değerlendirildi.

  AVUSTURYA'da, iktidara ortak olmasının ardından tüm dünyadan tepkileri üzerine çeken ırkçı Özgürlükler Partisi (FPÖ) Lideri Jörg Haider'ın, parti liderliğinden istifa ettiği bildirildi. Irkçı politikaları ve söylemleri yüzünden şimşekleri üzerine çeken, ülkesini Avrupa'dan dışlanma noktasına getiren Haider'ın istifa kararı, tüm dünyada sevinçle karşılanırken ‘‘insanlığın zaferi’’, ‘‘Avrupa 2'nci Dünya Savaşı'ndaki acılara geri dönmeyecek’’ şeklinde yorumlandı.

  Avusturya Haber Ajansı'nın (APA) verdiği haberde, FPÖ liderliğinden istifa eden Haider'ın, Carinthia bölgesi valiliğini sürdüreceği belirtildi.

  PARTİSİNDE DE İSTENMİYOR

  Liderlikten ayrılarak danışmanlık görevine devam etmeyi kararlaştıran Haider'ın, merkez sağ Halkın Partisi ile kurulan koalisyon hükümetine yönelik eleştirileri azaltmak için istifa ettiği kaydediliyor. APA'nın haberine göre, Haider, dünyadan ve Avrupa Birliği'nden gelen baskılar sonrasında parti içinde de istenmeyen adam haline geldi.

  ÖDENEK ANLAŞMAZLIĞI

  Haider'ı parti genel başkanlığından istifaya zorlayan diğer nedenin ise parti içindeki ödenek anlaşmazlığı olduğu belirtiliyor. Haider'ın partili politikacılara ödenen ücretlerle ilgili meydana gelen sorun yüzünden parti genel başkanlığı görevini daha fazla yürütemeyeceğini söylediği öne sürüldü. Haider, FPÖ içindeki politikacılar için öngörülen ödeneklerin tavan sınırının 60 bin Avusturya Şilini (8 bin 750 mark) olacağını bildirmiş, bunun FPÖ içindeki tüm politikacılar için, hatta hükümette görev yapanlar için de geçerli olduğunu açıklamış, bu konuda kesinlikle taviz vermeyeceğini söylemişti. Öte yandan Haider'ın son zamanlarda hükümet içindeki bakanlarına söz geçiremediği de vurgulandı.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı