Dünya Haberleri

  İnsanlığın büyük adımı’na kıskançlık gölgesi düştü

  Kasım CİNDEMİR/WASHINGTON
  16.10.2007 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Amerikalı astronot Neil Armstrong’un Ay’a ayak bastıktan sonra doğru dürüst bir fotoğrafının olmaması, görev arkadaşı Edwin "Buzz" Aldrin’in kıskançlığına bağlandı.

  24 Temmuz 1969’da Apollo 11 uzay aracından ayrılan kapsül Ay’a inmiş ve Neil Armstrong, "Ay’a ilk ayak basan insan" olarak tarihe geçmişti. Bir habere göre diğer astronot Aldrin, kapsülü terk eden "ikinci adam" olmayı bir türlü kabul edemedi. Aldrin, Armstrong’un sadece birkaç fotoğrafını çekti. Armstrong’un fotoğraflarının çoğu kapsüldeki kameralar tarafından görüntülendi. Astronot Aldrin, Armstrong’un yakın plan hiçbir fotoğrafını çekmedi.

  Öyle ki Armstrong’un ABD bayrağını yere diktiği fotoğraf bile kapsülden alındı. NASA kaynakları, iki astronot arasında "husumet" bulunduğunu ve Aldrin’in "Ayak ilk ayak basan ben olmalıyım" dediğini ifade ettiler. Bazı söylentilere göre uçuştan önce bazı NASA yetkilileri, Aldrin’in fotoğraf çekmeyeceğine dair bahse bile girdiler. Aynı uçuş ekibindeki diğer astronot Michael Collins, Ay yörüngesindeki Apollo 11 uzay aracında kalmıştı.
  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı