Dünya Haberleri

DÜNYA

  İnsanların hatasını ölerek ödeyecekler

  Asım GÜNEŞ/İSTİHBARAT
  28.10.2007 - 00:00 | Son Güncelleme: 27.10.2007 - 23:05

  Hollanda’dan getirilen 5 ceylan, önceden izin alınmadığı için Türkiye’ye sokulmadı. Çözüm bulunamazsa ceylanların yaşamına uyutularak son verilecek.

  Şile Hayvanat Bahçesi, 10 Ekim’de Hollanda’dan aralarında tavşan, kuş ve ceylanların olduğu çok sayıda hayvanı uçakla Atatürk Havalimanı’na getirdi. Hayvanlar özel kamyonlarla uluslararası kargo firması DHL’nin Yenibosna’daki gümrüklü sahasına gönderildi. İthalatçı firmanın görevlisi hayvanları gümrükten almak istediğinde 5 ceylan, Tarım ve Köyişleri Bakanlığı’nın 1997’de, "delidana" olarak bilinen "Creutzfeldt-Jakob" hastalığı nedeniyle çıkardığı özel izin kararnamesine takıldı.

  Her gün 5 litre su tüketen sevimli misafirlere iki hafta boyunca veteriner tavsiyesiyle havuç, ekmek, lahana, marul ve özel bir çeşit yem ikram edildi. İtlahatçı firma ile kargo şirketi, ceylanları geri götürmek için prosedürleri tamamladı. Yavrucak, Maskara, Şımarık, Zıpzıp ve Ceren adı verilen ceylanlar, önceki akşam saat 21.30’da DHL uçağına bindirilmek üzere yola çıktılar.

  Havaalanına giden ceylanlar son anda Hollanda’dan gelen, hayvanların kabul edilmeyeceği yönündeki yazıyla yeniden gümrüklü sahaya döndü. Kargo şirketi tarafından bakımı sürdürülen ceylanlar, ithal ve ihraç eden şirketler çözüm bulamazsa uyutularak yaşamlarına son verilecek.
  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı