Gündem Haberleri

GÜNDEM

  İnsan haklarına terör sınırlaması

  Hürriyet Haber
  04.09.1998 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Adalet Bakanı Hasan Denizkurdu, ‘‘Türkiye'deki terörle mücadelenin, anayasal çerçevede ve siyasi, idari ve yargısal denetim altında sürdürüldüğünü’’ belirtirken, ‘‘bu mücadelenin ister istemez insan haklarına bazı kısıtlamaları da beraberinde getirebildiğini’’ ifade etti.

  Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi Hukuk ve İnsan Hakları Komisyonu'nun olağan toplantısı, dün Hilton Oteli'nde başladı. Yarın sona erecek toplantıya, konseye üye 40 ülkeden temsilciler katılıyor.

  Toplantının açılışında konuşan Denizkurdu, Türkiye'nin 1984 yılından başlayarak şiddetini artıran terörle mücadelede bir çok insanını kaybettiğini ve ülke ekonomisinin de bundan zarar gördüğünü anlatarak, ‘‘Ülke içinden çok, dışarıdan kaynaklanan terörizmin de hedefi olmaya devam etmekteyiz’’ dedi. Türkiye'de yaşanan terör olaylarının Kuzey İrlanda ve İspanya'da görülenden çok daha şiddetli ve yaygın olduğuna dikkati çeken Denizkurdu, şunları söyledi:

  ‘‘Terörle mücadele eden güvenlik güçlerinin bir sıcak çatışmada uymak zorunda oldukları yasaların sınırlarını aşıp aşmadıklarının takdiri ve adli soruşturmaların yürütülmesinin ne kadar güç olduğu, o ortam içerisinde bulunmadan anlaşılamaz. Bu nedenlerle, terörle mücadele ister istemez insan haklarına bazı kısıtlamaları da beraberinde getirebilmektedir.’’

  Örgütlü teröristlerin şiddet eylemlerinin belirli ölçüleri aşması halinde, yürürlükteki yasaların bu mücadelenin yetersiz kalabileceğini belirten Denizkurdu, olağanüstü durumların da olağanüstü yetkileri gerektirdiğini kaydetti.

  Denizkurdu konuşmasını bitirirken, özellikle insan hakları alanında mevzuat çerçevesinde görülen aksaklıkların giderilmesi için TBMM'nin önemli çabalar harcadığını belirterek, ‘‘Parlamentomuz, komisyonunuzun çalışmalarına büyük bir önem vererek, bunları çalışmalarında her zaman gözönünde bulundurmaktadır’’ dedi.

  Eski Adalet Bakanları zirvesi

  Adalet Bakanı Hasan Denizkurdu, eski adalet bakanlarını, başta af yasası olmak üzere adaletle ilgili politikalar konusunda görüşlerini almak üzere toplantıya davet etti. Bu nedenle eski bakanlara davet mektubu gönderildi. RP'nin kapatılmasıyla siyasi yasaklı duruma düşen eski adalet bakanlarından Şevket Kazan toplantıya katılmayı düşündüğünü belirtirken, af yasa tasarısının siyasi yasakları ve düşünce özgürlüğü önündeki engelleri de kaldıracak biçimde hazırlanması önerilerini, bu yolla Adalet Bakanlığı'na resmen ileteceklerini bildirdi. Toplantı gündeminde cezaevlerinde alınacak iyileştirme önlemleri, hücre sistemine geçiş konusundaki projenin olası sonuçları gibi teknik konular da yer alıyor.


  Etiketler: son dakika
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı