Ege Haberleri

  İnsan Hakları Kurulu olağanüstü toplandı

  Hürriyet Haber
  05.06.2013 - 12:44 | Son Güncelleme:

  İzmir Valiliği İl İnsan Hakları Kurulu, kent genelindeki eylemler sonrasında gelişen üzücü olaylar nedeniyle hizmet verdiği 2000 yılından bu yana ilk kez olağanüstü toplandı.

  Toplantı sonrasında İzmir Valisi Mustafa Toprak ile görüşen kurul üyeleri, kamuoyunda tepkilere neden olan eli sopalı sivillerle ilgili gerekli işlemlerin yapılmasını talep etti. Vali Toprak ise sopalı siviller için İçişleri Bakanlığı'ndan müfettiş istediğini, böyle bir olayı kabul etmelerinin mümkün olmadığını söyledi.

  İnsan Hakları Kurulu olağanüstü toplandı

  GÖZALTI BİRİMLERİ TAKİBE ALINDI

  İnsan Hakları Kurulu önceki akşam Vali Toprak ile görüşmesinin ardından saat kulesi önünde basın açıklaması yaptı. Kurul adına açıklamalarda bulunan Avukat Zeynep Sedef Özdoğan, "İnsan Hakları İl Kurulu olarak görevimiz yalnız hak ihlallerini tespit edip gidermeye çalışmak değil, temel insan hak ve özgürlüklerinin kullanılması önündeki engellerin kaldırılmasına çaba sarf etmektir" dedi. Düşünce özgürlüğünün demokratik toplumların temel belirleyicisi olduğunu ifade eden Özdoğan, "İzmir'de yaşanan olaylar görsel ve yazılı basın organlarına yansıdığı şekilde, toplantı ve gösteri hakkını kullanan vatandaşın suç işlemesi söz konusu ise gözaltına almak ve kanuni işlemi yapmak yerine orantısız güç ve şiddet kullanıldığı gözlenmiştir. Ayrıca, insan sağlığını tehdit eder boyutta gaz kullanıldığı, toplumsal olaylarda resmi kıyafetli polis ekiplerinin arkasında elinde sopa ve demir çubuklar bulunan sivil giyimli kişilerin olduğu, bu kişilerin olaylara aktif olarak katıldıkları gözlenmiştir. Bu nedenle kurulumuz acil olarak toplanarak, İzmir Valisi Mustafa Toprak ile bu konuda görüşme yapmıştır. Vali Toprak, bu konuda İçişleri Bakanlığı'ndan müfettiş gönderilmesi isteğinde bulunduğunu ifade etmiştir" diye konuştu. Özdoğan, eylemler sırasında gözaltına alınan kişilerin durumunun yerinde gözlenmesi için değişik gün ve saatlerde farklı polis merkezlerine giderek inceleme yapacaklarını da sözlerine ekledi. Açıklamaya İzmir Gazeteciler Cemiyeti ve Türkiye Gazeteciler Federasyonu Başkanı Atilla Sertel'in yanı sıra, kurulu oluşturan üniversiteler, dernekler ve siyasi partilerin temsilcileri katıldı.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı