DİYARBAKIR HABERLERİ

İnsan Hakları Haftası

AA / Ömer Yasin Ergin
15.12.2014 - 17:35Son Güncelleme : 15.12.2014 - 17:35

- Diyarbakır Barosu Çocuk Hakları Merkezi Başkanı Koluman: - "6-8 Ekim Kobani protestolarından sonra gözaltına alma ve tutuklama furyası yapılmıştır. Söz konusu gözaltı ve tutuklamalara maruz kalanların büyük kesimini çocuklar oluşturmaktadır"

AA / Ömer Yasin Ergin

DİYARBAKIR (AA) - Diyarbakır Barosu Çocuk Hakları Merkezi Başkanı Gazel Bayram Koluman, "6-8 Ekim Kobani protestolarından sonra gözaltına alma ve tutuklama furyası yapılmıştır. Söz konusu gözaltı ve tutuklamalara maruz kalanların büyük kesimini çocuklar oluşturmaktadır" dedi.

Diyarbakır Barosu, İnsan Hakları Derneği (İHD) Diyarbakır Şubesi, Türkiye İnsan Hakları Vakfı (TİHV) Diyarbakır Temsilciliği, Mezopotamya Hukukçular Derneği ve Diyarbakır Tabip Odası, Diyarbakır D tipi cezaevi önünde ortak bir basın açıklaması düzenledi.

Basın açıklamasını okuyan Diyarbakır Barosu Çocuk Hakları Merkezi Başkanı Gazel Bayram Koluman, cezaevinde bulunan çocuk mahkumların hak ihlali yaşadığını öne sürdü.

Son dönemde çocuk tutuklamaların arttığını belirten Koluman, şöyle konuştu:

"6-8 Ekim Kobani protestolarından sonra gözaltına alma ve tutuklama furyası yapılmıştır. Söz konusu gözaltı ve tutuklamalara maruz kalanların büyük kesimini çocuklar oluşturmaktadır. Adalet Bakanlığının paylaşmış olduğu verilere göre 1 Aralık 2014 tarihi itibariyle 480'i hükümlü olmak üzere toplam 2026 çocuk, Türkiye hapishanelerinde tutulmaktadır. Şu anda sadece Diyarbakır D tipi cezaevinde 20 çocuk tutuklu bulunmaktadır."

Çocukların cezaevlerine değil, özgür ve güvenli bir ortama kavuşması gerektiğini söyleyen Koluman, çocukların güvenli bir şekilde yaşama hakkının en temel hakkı olduğuna dikkati çekti.

Koluman, şöyle devam etti:

"Güvenli bir ortamda büyüme şahsı bulamayan Kürt çocuklarının bu ortamın sonucu olarak katıldıkları iddia edilen eylemlerin yada attığı iddia edilen taşların vebalini de bu şekilde çekmeleri evrensel hukuk normlarına aykırılık teşkil etmektedir. İki yıla yakın bir süredir devam eden çözüm sürecinde artı somut adımlar atılmalı, yaşanan çatışmalı süreçten en fazla etkilenen kesim olan çocukların cezaevlerine konulmasından vazgeçilmelidir."

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin Diyarbakır haberleri bölümünde, DHA’nın abonelerine gönderdiği Diyarbakır haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde İnsan Hakları Haftası haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.

  DİYARBAKIR NAMAZ VAKİTLERİ
  23 Eylül 2017, Cumartesi
  • İmsak
   04:24
  • Guneş
   06:00
  • Öğle
   12:22
  • İkindi
   15:48
  • Akşam
   18:24
  • Yatsı
   19:48
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı