VAN HABERLERİ

İnsan Hakları Haftası

AA / Necat Hasar
15.12.2014 - 11:15Son Güncelleme :

- Tuşba Belediye Başkanı Özgükçe, mesaj yayımladı

YEREL HABERLER VAN

AA / Necat Hasar

VAN (AA) - Tuşba Belediye Başkanı Fevzi Özgökçe, 10-17 Aralık Dünya İnsan Hakları Haftası nedeniyle mesaj yayımladı.

Özgökçe, mesajında, insan haklarının bütün insanlığın ortak değeri ve uygarlığın da ortak paydası olduğunu bildirdi.

Hayatın her alanında insan haklarına saygılı bir toplumun varlığının önemine dikkat çeken Özgökçe, en başta çocukların ve gençlerin bu yönde eğitilerek yetiştirilmesi herkesin görev ve sorumluluğunda olduğunu aktardı.

Özgökçe, mesajında şunlara yer verdi:

"İnsan haklarının korunması ve geliştirilmesi, ülkelerin iç sorunu olmaktan çoktan çıkmış, tüm insanlığın ortak bir sorunu haline gelmiştir. İnsan haklarının korunması ve geliştirilmesi konusundaki sorumluluk, öncelikle devletlere ait olmakla birlikte, bu görev medyadan sivil toplum örgütlerine kadar tüm kuruluş ve bireylerin işbirliğini gerektirmektedir. Bu çerçevede, insan hakları bilincinin ve insan haklarının tam olarak benimsenerek uygulanması için gerekli sorumluluk duygusunun bireylerde özellikle sivil toplum kuruluşları ve medyada bulunması büyük önem taşımaktadır."

Dil, din, ırk, yaş, cinsiyet, renk ayrımı olmaksızın tüm insanların sahip olduğu hak ve hürriyetlere gösterilen saygının, toplumsal hayatta huzurun sağlanması için olmazsa olmaz olduğunu belirten Özgökçe, bu hakkın en önemli ve en kutsal haklardan biri olduğunu bildirdi.

Özgökçe, mesajında şunları aktardı:

"Başta yaşama hakkı olmak üzere, insan olmaktan kaynaklanan ve doğuştan var olan bu haklar, kültürümüzde olduğu gibi özellikle, devletimiz tarafından son yıllarda yapılan düzenlemeler ile anayasa ve yasalarımızla teminat altına alınmış, birçok temel insan hakkının kullanımının önündeki engeller büyük ölçüde kaldırılmış, uygulamanın vatandaşa yansıtılması yönünde modern kurum ve mekanizmalar oluşturulmuştur. Tüm dünyada insan haklarının korunması ve hak sahiplerince eşit kullanımı için herkesimin çaba sarf etmesi gerekiyor. İnsan hakları ihlallerinin son bulması için herkesin sağduyulu davranması gerekiyor."

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin Van haberleri bölümünde, DHA’nın abonelerine gönderdiği Van haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde İnsan Hakları Haftası haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.

VAN NAMAZ VAKİTLERİ

13 Aralık 2017, Çarşamba
 • İmsak
  05:24
 • Guneş
  07:08
 • Öğle
  12:11
 • İkindi
  14:39
 • Akşam
  16:54
 • Yatsı
  18:27
Sayfa Başı