"Sahrap Soysal" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Sahrap Soysal" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Sahrap Soysal

İnsan etçil midir?

İnsanın fizyolojik yapısı sebze yemeye mi, yoksa et yemeye mi daha uygundur? Yani örneğin, bir kedi çiğ et gördüğünde ağzı sulanırken, insan çiğ et gördüğünde aynı tepkiyi mi verir?

Pek çok bilim adamına göre bu sorunun yanıtı “hayır”dır. Yani, ilk insan dediğimiz evrimleşmemiş insanın fizyolojik yapısı et yemeğe değil, “doğal besin maddeleri” denen meyve ve sebze tüketmeye daha uygundur. İnsan et yemeye sonradan meyil etmiştir kısacası.

Et yememek deyince hemen hepimizin aklına vejetaryenlik geliyor, değil mi? Ve pek çoğumuz da vejetaryen kelimesinin sebzeyle bağlantılı olduğunu düşünüyoruz sanırım.

Oysa bu kelimenin asıl anlamı “canlı, sağlıklı, hayat dolu”dur. Bu kelimenin tanımı kesin olarak 1842’de yapılmıştır ve bu tanıma göre vejetaryen; kırmızı et, balık ve kümes hayvanları tüketmeyen, süt ve süt ürünlerini ya da yumurtayı ise tercihe bağlı olarak tüketen kimseye verilen addır.

Bu tanıma göre vejetaryenler üçe ayrılır: Lakto-ovolar, laktolar ve veganlar.

Lakto-ovolar, hayvan eti yemeyip yumurta ve süt ürünlerini tüketenlerdir. Laktolar, hayvan etine kesinlikle karşı oldukları gibi, potansiyel bir hayatı yok etmemek adına yumurta da yemezler ama onlara göre süt ve süt ürünlerini tüketmekte pek sakınca yoktur. Son grup olan veganlar ise konuyla ilgili çok katıdırlar. Hayvanlardan elde edilen her şeye karşıdırlar. Onlar için et yemek ne demekse, deri ayakkabı giymek de aynı şeydir.

FIRINDA PATATES PAÇASI

MALZEMELER
* 3 adet orta boy haşlanmış patates
* 3 diş sarmısak
* 1 su bardağı yoğurt
* 2 adet yumurta
* 2 tepeleme yemek kaşığı nişasta (Mısır ya da buğday nişastası kullanabilirsiniz.)
* 2 çay kaşığı tuz, kırmızı pul biber
* Varsa yarım su bardağı rendelenmiş taze kaşar peyniri

YAPILIŞI

Haşlanmış patatesleri incecik halkalar halinde doğrayın. Dövülmüş sarmısakları, yoğurt, yumurta ve nişastayı derin ve geniş bir kaba aktarıp tel çırpıcı yardımıyla iyice çırpın.

Tuz, pul biber ve rendelenmiş kaşarı ilave edip tekrar çırpın. Patates dilimlerini hazırladığınız bu karışıma iyice bulayın.
Orta boy yuvarlak, kare ya da dikdörtgen bir borcamı (fırın kabı da kullanabilirsiniz) sıvıyağla yağlayın. Patates dilimlerini sosla birlikte kaba aktarın ve 180 dereceye ve alt-üst konuma ayarladığınız fırında üzeri kızarıncaya kadar, en az 30 dakika pişirip çıkarın.
Sıcak sıcak ve et yemeklerinin yanında servise sunun.

X