Gündem Haberleri, Son Dakika, Haberler

GÜNDEM

  İnsan başlı oğlak şaşırttı

  11 Ocak 2010 - 00:00Son Güncelleme : 11 Ocak 2010 - 14:26

  İZMİR'in Tire İlçesi'nde ölü olarak doğan oğlak, insana benzeyen yüzüyle veterineri ve görenleri şaşkına çevirdi.

  Tire'de beş yıldır görev yapan 29 yaşındaki uzman veteriner hekim Erhan Elibol, bugün öğle saatlerinde, bir çiftçinin iki hamile keçisini doğum için ameliyata aldı. Sezaryenle yapılan doğumlarda ölü doğan oğlaklardan birinin insana benzeyen yüzü veterineri şaşkına çevirdi. Doğum sonrasında Elibol, anne keçilerin tedavisini tamamladı.

  Gözlerine inanamayan Erhan Elibol, “Keçi yavrusunun kafası insan kafasına benziyordu. Henüz gelişimini tamamlamamış burnu, gülümsemeyi andıran ağzı ve göz çukurları bir insan yüzünü anımsatıyordu. Oğlaklar, alışılmışın aksine tek tırnaklıydı” dedi.

  Sözlerine devam eden Elibol, “Hayvan doğum vakalarında çok nadir olarak görülen bilimsel adı ‘Malformasyon’ olan oluşum bozukluğu ile karşılaştık. Yaklaşık bir saatlik bir operasyonun ardından internette ve ders kitaplarını karıştırarak literatürde böyle bir olayın yaşanıp yaşanmadığını ve olayın sebeplerini araştırdık” dedi.

  İnsan başlı oğlak şaşırttı

  Daha önceki doğumlarda bu vaka gibi olmasa da, birkaç oluşum bozukluğu durumu gördüğünü belirten uzman veteriner Elibol, “Daha önce rastladığım vakalar inek ve koyunlardaydı. Çift başlı buzağı, el ve ayakları oluşmamış tek gözlü buzağı, beş ayaklı buzağı gibi oluşum bozuklukları ile karşılaştım. Ama böylesini ilk defa görüyorum. Bu sananen cinsi keçilerin normal doğum zamanı gelmişti, fakat hayvanlar doğum yapamadıklarından sezaryene karar verdim. Sonra da bu durumla karşılaştım. Kafası ve yüzü insanı andıran oğlak beni ve sahibi olan köylü vatandaşı şaşkına çevirdi. Öğrendiğim kadarıyla böyle bir vaka en son Zimbabve’deki Lower Gweru kentinde yaşanmış. Olayın nedenini araştırdığımda ise sebebin, aşırı şekilde ve bilinçsizce kullanılan A vitamini uygulamaları olduğu bilgisine ulaştım” diye tamamladı.

  Etiketler:
  Okuyucu Yorumları { Toplam 103 Yorum }
  • FURKAN SAVURTAŞ 11.1.2010 17:37:07
   İNSANLARIN ATASI MAYMUN DEĞİLDİR.BİR KAVMIN SONU MAYMUNA ÇEVRİLMEKLE CEZALANDRILMIŞTIR.O YUZDEN MAYMUNLAR INSANA ÇOK BNZERLER.BURDADA DEĞİŞİK SIRADİŞİ BİR OLAY OLMUŞ İKİ KAFALI İNSAN OLURDA INSANA BENZEYEN KOYUN OLAMAZMI.ADAMIN BRIYLE İLİŞKİSİ OLACAK DEĞİL HERHALDE.ALLAH VERGİSİ...!
  • Brew Master 11.1.2010 17:12:52
   Bilmiyoruz:<br>1-Genetik deformasyonla meydana gelen doğumların sık olduğunu 2-Hormonal veya kimyasal kalıntısı olan suni yemlerin bunları yapabileceği 3-Kusursuz gen olmadığını ve sakat genlerin birleşmesiyle bu gibi durumlar olabileceğini (insanlarda bile sakat doğumlar oluyor) 4-Okuyun araştırın...
  • Brew Master 11.1.2010 17:08:17
   Cahiliz:<br>1- Hala insan-hayvan döllenmesine ihtimal dahilinde bakıyoruz. 2-Tıp doktorlarına ve bilimsel açıklamalara inanmıyoruz 3-Hala evrime yani insanın maymundan geldiğini sanıyoruz 4-Evrimin zınk diye 2 günde olacağını sanıyoruz. 5-Dünyanın sonu geldi diyoruz.
  • koro koro 11.1.2010 16:44:46
   Aytaç Demirağ..Bu bir malformasyon olayıdır.evrim maymundan geldiğimizi söylemez..maymunla atamızın ortak olduğunu söyler ki bununla ilgili kanıtlar araform örnekleri vardır..hayatında bırakın DNA'yı izole etmeyi biyoloji bile okumamış arkadaşlar yorum yapmayın lütfen..
  • hasan değirmen 11.1.2010 15:25:32
   Tamamen tesadüf, saçma sapan yorum yapanlar cehaletini göstermiş....
  • herşeye biryorum 11.1.2010 15:03:34
   bizim amca oğlu hasana benziyo:)
  Sayfa Başı
  Haberlerkara sevda yeni bölümkara sevda 47. bölümAşk Laftan Anlamazaşk laftan anlamaz 22. bölümaşk laftan anlamaz yeni bölümaöfaöf sınav sonuçları