« Hürriyet.com.tr
MENÜ

“İnşallah madalya getireceğiz”

2012 Londra Paralimpik Oyunları'nda masa tenisi branşında Türkiye'yi temsil edecek 6 sporcu, başarılı sonuçlarla Türkiye'ye dönmek istiyor.

A.A.
SON GÜNCELLEME
Pekin'de yapılan 2008 Paralimpik Oyunları'nda bronz madalya kazanan Neslihan Kavas, oyunlara 3. kez katıldığını vurgulayarak, “2008'de aldığım madalyadan dolayı yüküm biraz daha fazla. Sporcunun başarıyı devam ettirmesi daha zor. Çünkü insanların gözü sizin üzerinde, herkes başarı bekliyor. O yüzden biraz stres var” dedi.

Masa tenisinde 2004 ve 2008'de sadece kendisinin katıldığını, ancak Londra'ya 6 sporcuyla gittiklerini anlatan Neslihan, şunları söyledi:
“Bu sayı bir sonraki olimpiyatlarda daha da artacaktır. Çünkü federasyonumuzun da desteğiyle milli takım antrenörlerimiz alt yapıya çok önem veriyor. Son 1 seneyi çok yoğun geçirdik. Evimizi göremedik, havaalanlarında, otel odalarında bir seneyi geçirdik. İnşallah oyunlarda karşılığını alırız.”

Masa tenisi takımının 16 yaşındaki en genç sporcusu Ümran Ertiş ise çok heyecanlı olduğunu kaydederek, “Nasıl bir ortam olacak hiç bilmiyorum. Ama televizyonda izlediğimizde, insanlar marşını okurken bile tüylerim diken diken oluyordu. İnşallah bu gururu biz de yaşarız” ifadelerini kullandı.

Kübra Öçsoy da engellilerin spor yapmasının kolay olmadığını vurgulayarak, “Sağ ve sol ayak ile bir kolum ampute. Protez kullanıyorum. Ben de sıkıntı çekiyorum ama tekerlekli sandalyeli kardeşlerim kadar sıkıntı çekmiyorum. İnşallah başarılı sonuçlar alarak, Türkiye'ye döneriz” şeklinde konuştu.

Nergis: “15 yaşından sonra tekerlekli sandalye ile tanıştım”

Masa tenisi takımında yer alan 21 yaşındaki Nergis Altıntaş, sonradan engelli olmuş ve 6 yıldır engelli olarak yaşıyor.

15 yaşındayken geçirdiği bir boğaz rahatsızlığının ardından engelli olan Nergis, 2 yıl tedavi gördükten sonra masa tenisine eğlence olsun diye başlamış. Sonradan engelli olmanın doğuştan engelli olan arkadaşlarına göre daha zor olduğunu anlatan Nergis, “Hayatınız için daha fazla fedakarlık yapmak zorunda kalıyorsun. 15 yaşından sonra tekerlekli sandalye ile tanışıyorsun. İnsanın hayatındaki çok büyük değişiklik. Bunu spor sayesinde yendik. Sporda da bize örnek olan Neslihan Kavas, en büyük idolümüz o” şeklinde konuştu.

Paralimpik Oyunlara katılarak, hayalini gerçekleştirdiğini dile getiren Nergis, “Bu çok büyük bir gurur. Çok fazla fedakarlıkla çok büyük emekle olimpiyata gidiyoruz. İnşallah bunu madalya ile süsleriz” diye konuştu.
Hatice Duman da oyunlarda derece yapmak istediğini vurgulayarak, “İnşallah İstiklal Marşı'mızı Londra'da okutmak istiyoruz” dedi.

Masa tenisinde paralimpik oyunlara giden tek erkek sporcu olan Abdullah Öztürk, 2008'de 8 aylık bir sporcu olduğunu kaydederek, “O zamanlar Neslihan Kavas'ı televizyondan izlerken tüylerim diken diken olmuştu. Kendi kendime '2012'de ne yapıp edip orada olmalıyım' dedim. Büyük fedakarlıklar yaparak olimpiyatlara katılmayı başardık. İnşallah oradan madalya getireceğiz” diye konuştu.

Bunları da Beğenebilirsiniz