« Hürriyet.com.tr
MENÜ

İnşallah herşey düzelir

5 Eylül'de Polonya'da gerçekleştirilecek Avrupa Basketbol Şampiyonası öncesi DHA mikrofonuna konuşan Türkiye Basketbol Federasyon Başkanı Turgay Demirel, milli takımımızın durumu, Kerem Gönlüm'ün kariyeri ve 2010'da ülkemizde düzenlenecek basketbol şampiyonasında domuz gribine yönelik alınacak tedbirler hakkında özel açıklamalarda bulundu.

ANKARA DHA
SON GÜNCELLEME

2010 Dünya Basketbol Şampiyonası'nın seneye Türkiye'de gerçekleştirileceğini hatırlatan ve şampiyonanın başlamasına 1 yıl kaldığını vurgulayan Türkiye Basketbol Federasyon Başkanı Turgay Demirel, ''Salonların yetişmesi anlamında her kurum üzerine düşenin en iyisini yapmaya çalışıyor. Belki mali sorunlar ve projede aksaklıklar olabilir ama ben inanıyorum ki hem Ankara hem de İstanbul'daki çalışmalar tamamlanacak ve biz hazırlıklarımızı tamamlayacağız'' dedi ve konuşmasına şöyle devam etti: ''Giderlerin hepsi GSGM ve federasyon kaynaklarından çıkmıyor. Burada Ankara Büyükşehir Belediyesinin projesi olarak da ihaleye sunuldu. İstanbul'daki stada da Büyükşehir belediyesi kaynak ayıracak. Avrupa Basketbol Şampiyonası'nın ardından eğer iyi bir tanıtım yapabilirsek bütçenin ne kadar olacağına bakılırsa yaklaşık 25 milyon Euro civarı bir bütçe ortaya çıkıyor. Burada Türkiye'nin avantajı organizasyonun 150'den fazla ülkeden calı yayınlanacak olması. Bütün etkinliklerimiz dünya tarafından izlenecek. 2010'da futbol şampiyonasının ardından en önemli ikinci spor olan basketbol şampiyonasının burada yapılması Türkiye'ye ayrı bir reklâm katkısı sağlayacak. Bu reklâm sonraki zor organizasyonları almanıza da yardımcı olacaktır. Biz 2001 Avrupa Şampiyonasını başararak 2010'u alabildik. 16. kez düzenleniyor ve 4. kez Avrupa kıtasında olacak bu şampiyona. Dünyanın en gelişmiş 2 ekonomisi olan Amerika ve Japonya'dan sonra düzenleniyor bu şampiyona. Bu şampiyona ülkemiz için çok önemli olduğundan Cumhurbaşkanı ve Başbakanımızdan bütün bürokratlara kadar herkesin katkısıyla başaracağız ve ülkemizin iyi bir derece elde etmesi için de gayret edeceğiz'' dedi.

Bu organizasyonun ne kadar büyük ve önemli olduğunu bildikleri için devlet büyüklerinin gerekli desteği verdiğini belirten federasyon başkanı Demirel, ''Yaşanan bir ekonomik kriz de var. Birtakım sıkıntılar yaşanıyor belediyelerin kaynakları ve tanıtım organizasyonları çerçevesinde. Biz buraya gelen takımları en iyi şeklide ağırlayacağız ve dünya genel kurulunu en iyi şekilde yapacağız. Organizasyonun en iyi şeklide bitirebilmek için elimizden gelenin en iyisini yapacağız. Devlet büyükleriyle sürekli konuşuyoruz ve sürekli destekleri arkamızda. Sayın Faruk Nafiz Özak ve Sayın Yunus Akgül her zaman bu konuyla ilgililer. 23 Eylül'de FIBA başkanı ve genel sekreteri buraya gelecekler. Sayın bakanımız ve genel müdürümüzün katılacağı bir toplantı yapılacak. Seneye bu günlerde dünyanın bütün gözü Ankara, İstanbul, İzmir ve Kayseri'de olacak. Tarih olarak Ramazan Bayramı'na denk geliyor ve inşallah Türkiye çifte bayram yaşayacak'' diye konuştu. 

Efes Pilsen World Cup-8 turnuvasında Milli takımımızın Avrupa Şampiyonası öncesi performansını değerlendiren Turgay Demirel, ''Bu turnuvada hocamız hangi oyuncuyu hangi mevkide oynatabileceğini görmek istedi. 5.’lik bizim için beklenmeyen bir netice oldu. Ama biz bu başarısızlıktan gereken dersleri çıkaracağız. Almanya maçında Kerem ve Ender aldığı darbeden dolayı Britanya maçında oynayamadılar. Ayın 5'inde Polonya'ya gidiyoruz. İnşallah şampiyonada sahaya tam çıkabilirsek bir tek eksiğimiz Kerem Gönlüm oluyor. Onun da başından geçen talihsiz bir olay nedeniyle aramızda değil şu anda. B numunesinde olumlu bir sonuç çıkarsa aramıza katılabilir. Eğer karar çıkmazsa milli takımımız Kerem’den yoksun mücadele edecek. Yine de Hidayet ve Kerem Tunçeri gibi oyuncularımızın liderliğinde iyi şeyler olacağını düşünüyorum. Bütün ülkeyi sevince boğabilmek için önlerinde büyük bir fırsat var'' ifadelerini kullandı.

Kerem Gönlüm'ün Milli Takım kariyerine değinen Basketbol Federasyon Başkanı Demirel, şunları söyledi:

''Eğer Kerem'in B numunesinde sonuç negatif çıkarsa yani ilk yapılan testin sonucu negatif çıkarsa oynama fırsatı doğacak. Bunun dışında hiçbir şekilde oynama fırsatı yok. Eğer sonuç pozitif çıkarsa Kerem, TBF disiplin kuruluna bir savunma yazacak. Söylediği şeyler doğrultusunda FIBA ve WADA yönergeleri doğrultusunda bir ceza verilecek. Bu ceza tabi bütün dünyada uluslararası kurumlar tarafından takip edildiği için FIBA'nın onaylayacağı türden bir ceza olması gerekiyor. Tabi bu 3 Eylül'den sonra belli olacak bir konu. Sporcular vücutlarına giren her maddeden sorumlular. Kerem'in hem Milli Takım, hem ligler hem de Avrupa Kulüplerinde gösterdiği performans ve sporculuk ahlakını her zaman örnek gösteriyorduk. Bu olay ortaya çıktığında kendisiyle birebir konuştum. Bana böyle bir yaklaşımda bulunmayacağını ve kendi kişiliğine aykırı olacağını söyledi. Ama maç günü bulunmaması gereken ve belli bir mg ın üstünde çıkması durumunda doping sayılacak bir madde çıktı. Bunun vücuduna nasıl girdiğini kendisinin tespit etmesi gerekiyor. İnşallah herşey en iyi şekilde devam eder ve düzelir'' dedi.

Milli takımın İngiltere'ye giderken de Domuz Gribi vakası hakkında yeteri kadar bilinçlendirildiğini ve öyle gittiğini vurgulayan Demirel, ''Polonya'da böyle özel bir durum bize FIBA tarafından bildirilmedi. Onların aldığı tedbirlerin ne olduğunu bilemiyorum ama bizim sağlık ekibimizin aldığı bir takım tedbirler var. 2010 Dünya Basketbol Şampiyonası için böyle tedbirler almak çok erken. Eylül ayından itibaren bu salgının daha çok zarar vereceği ülkeler arasında çeşitli isimler geçiyor. Mutlaka bu organizasyon gereği bütün tedbirleri alacağız. Sağlık bakanlığıyla birlikte çalışarak bir salgın olmaması için elimizden geleni yapacağız. Açıkçası ben bir endişe duymuyorum'' şeklinde konuştu.

 


Bunları da Beğenebilirsiniz