ANKARA HABERLERİ

İnsafsız faiz düşürülmelidir

Hürriyet Haber
26.08.2009 - 00:00Son Güncelleme :

OSTİM Sanayici ve İşadamları Derneği Başkanı Adnan Keskin, vergi borcunu ödeyemeyenlere uygulanan aylık yüzde 2.5, yıllık yüzde 30 faizin insafsızlık olduğunu söyledi.

Hürriyet Haber

OSTİM Sanayici ve İşadamları Derneği Başkanı Adnan Keskin, vergi borcunu ödeyemeyenlere uygulanan aylık yüzde 2.5, yıllık yüzde 30 faizin insafsızlık olduğunu söyledi ve aylık faizin yüzde 1’e düşürülmesini talep etti.

Keskin yaptığı yazılı açıklamada, ekonomik kriz nedeniyle işadamı ve sanayicilerin vergilerini ödeyemediklerini ve Maliye Bakanlığı’nın Kamu Hesapları Bülteni’ne göre, 2008 yılında mükelleflere tahakkuk eden her 100 liralık verginin 88.5’inin devlete yatırıldığını ifade etti.

Tahsilat oranında 2007’ye göre yaklaşık yüzde 2’lik bir gerileme olduğuna dikkat çeken Keskin, şunları söyledi:

"Geçen yıl tahsilat oranı, Gelir Vergisi’nde yüzde 85, Kurumlar Vergisi’nde yüzde 87.2, Veraset ve İntikal Vergisi’nde yüzde 44.9, Motorlu Taşıtlar Vergisi’nde yüzde 65.2, dahilde alınan KDV’de yüzde 71.1, Özel Tüketim Vergisi’nde yüzde 97.3, Banka ve Sigorta Muameleleri Vergisi’nde yüzde 95.9, Damga Vergisi’nde yüzde 79.2, harçlarda ise yüzde 84.3’te kaldı."

Tahsilat yapamıyorlar

Keskin, küresel krizden dolayı sanayici ve işadamlarının zaten iş ve tahsilat yapamadığını, dolayısıyla vergilerini de ödeyemediğini vurguladı. Devletin, ödenemeyen vergilere uyguladığı gecikme faizinin çok büyük adaletsizlik ve insafsızlık olduğunu söyleyen Keskin, "Merkez Bankası, faiz oranlarını yüzde 8.25’den 7.75’e indirdi. Vergi borçlarına uygulanan gecikme cezası ise aylık yüzde 2.5, yıllık yüzde 30. Merkez Bankası’nın belirlediği faizin neredeyse dört katı olan bu rakam, sanayici, tüccar ve esnafı perişan etmektedir. İşletme sahipleri vergilerini ödemek şöyle dursun, cezalarını bile ödeyemiyor. Nitekim, vergi cezalarındaki tahsilat oranının yüzde 14.9 lira olması bunun en bariz kanıtıdır. Hükümet, düşen vergi gelirlerinin acısını gecikme faizlerini yüksek tutarak mı gidermeye çalışmaktadır?" diye konuştu.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin Ankara haberleri bölümünde, DHA’nın abonelerine gönderdiği Ankara haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde İnsafsız faiz düşürülmelidir haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.


ANKARA YOL DURUMU
Ankara1 DERECE
Yol durumu »
ANKARA NAMAZ VAKİTLERİ
23 Kasım 2017, Perşembe
 • İmsak
  05:51
 • Guneş
  07:35
 • Öğle
  12:46
 • İkindi
  15:19
 • Akşam
  17:35
 • Yatsı
  19:08
Diğer iller için Namaz Vakitleri »
Sayfa Başı