Ege Haberleri

EGE

  İnşaatçıların gözü kentsel dönüşümde

  İlker KABADAYI, (DHA)
  27.06.2013 - 00:00 | Son Güncelleme: 26.06.2013 - 16:00

  İzmirli müteahhitlerin güç birliğine Çeşme ve Alaçatı da eklendi, Federasyon zinciri 12 halkaya ulaştı.

  ÇEŞME ve Alaçatı Müteahhitleri ve İşadamları Derneği’nin (ÇAMİAD) açılışına katılan Müteahhitler Federasyonu Başkanı Necip Nasır, sektörün dev adımlarla ilerlediğini söyledi. Nasır, “Ülkemizde 200 sektöre hitap eden, ekonomik ve istihdam anlamında en önemli ve lokomotif olan inşaat sektörü, örgütsüz yapısına rağmen dünyada Çin’den sonra ikinci sırada. Gücü ve teknik alt yapısıyla rüştünü ispatladı” dedi.

  Sektörün örgütlenmesiyle ilgili İzmir’de başlatılan ve 12’ye ulaşan dernekle oluşturulan federasyon ve Ankara’da kurulan 52 ili kapsayan konfederasyonla Cumhuriyet tarihinde inşaat sektörünün en üst düzeyde çatısını oluşturduklarını ifade eden Nasır, “Bu konfederasyonda İzmir 300 delegenin üçte biriyle temsil ediliyor. Önümüzdeki süreçte hem deprem kuşağında bulunan ülkemizde, hem de kentsel dönüşümün önem arz ettiği kentimizde, sektörümüz çok büyük bir katma değer sağlayacak. Bu katma değerin kentimizde kalmasıyla ilgili İzmirli müteahhitler olarak oluşturmaya çalıştığımız güç birliği önemli bir noktaya geliyor. İlerleyen süreçte 6306 sayılı Kentsel Dönüşüm Yasası veya Büyükşehir Belediyesi’nin 73. maddesine göre yapılacak yenilenmelerde, biz inanıyoruz ki, yerel yöneticilerimiz katma değerin İzmir’de kalmasıyla ilgili, ihale kanunu dışında farklı açılımlarla İzmirli müteahhitlerin oluşturduğu güç birliğine öncelik verecektir” dedi.

  Çeşme ve Alaçatı Müteahhitleri ve İşadamları Derneği Başkanı Murat Yıldır ise uzun zamandan beri eksikliği hissedilen ÇAMİAD’ın sonunda destek ve gayretlerle hayata geçmesinden memnun olduğunu belirtti. Yıldır, kentsel dönüşüm projesinin tatbike geçmesinde derneğin katkılarının büyük olacağına inandıklarını da ifade etti.

   

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı