ANKARA HABERLERİ

İnşaat sektörü mağdur edildi

Oğuz DEMİR
14 Eylül 2014 - 01:11Son Güncelleme : 07 Eylül 2014 - 15:52

Nisan ayında Milli Savunma Bakanlığı’nın yeniden düzenlediği Mania Planı’na (uçuş güvenliği) sert tepki gösteren Etimesgut Belediye Başkanı Enver Demirel, “Vatandaş hakkını hiçe sayan yasakçı anlayışla kat yüksekliğini engelleyen kriterlerle ilçedeki inşaat sektörü mağdur edildi” dedi.

Oğuz DEMİR

Milli Savunma Bakanlığı’nın sene başında yeniden düzenlediği Mania Planı’na (uçuş güvenliği) Etimesgut Belediye Başkanı Enver Demirel’den mağduriyet tepkisi geldi. Yeni Mania planının ilçedeki tüm inşaat yatırımlarının durmasına sebep olduğunu savunan Demirel, hem arsa sahiplerin hem de müteahhitlerin sıkıntı yaşadığını söyledi. Sorunu çözmek için Milli Savunma Bakanlığı Müsteşarlığıyla görüştüklerini hatırlatan Demirel, “Sıkıntıları ve mağduriyetleri dile getirdik. Bir ilçenin gelişiminde önemli rol oynayan inşaat sektörünün çökmemesi için konunun ilgilileri harekete geçerek bu yanlışlığa bir son vermeliler” dedi. Başkan Demirel konuyla ilgili şunları söyledi:

TÜM İNŞAAT YATIRIMLARI DURDU

“Eski Mania Planı’nı güncellemek adına Milli Savunma Bakanlığı’nca çıkarılan 18 Nisan 2014 tarihli Mania Talimatnamesi, Etimesgut İstasyon, 30 Ağustos, Kazımkarabekir mahalleleri ile Eryaman, Elvankent ve Bağlıca bölgelerindeki tüm inşaat yatırımlarının durmasına sebep oldu. Bugüne kadar Genelkurmay Başkanlığı’nın eski talimatnamesiyle gölgeleme uygulanarak inşaat yapımına imkan sağlanıyordu. İlçemizde uzun yıllardır askeri havaalanı bulunmasına rağmen, Genelkurmay Başkanlığı’nın eski talimatnamesi üzerinden gölgelendirmeler yapılmış, kaz izni verilmiş ve bugüne kadar bir sıkıntı yaşanmamıştı. Ancak Milli Savunma Bakanlığı yeni bir talimatnameyle bu yetkiyi kendi eline aldı ve gölgelendirme kriterlerini yapılaşmaya imkan vermeyecek şekilde engelledi.

VATANDAŞ HAKKINI HİÇE SAYAN YASAKÇI ANLAYIŞ

Bakanlık, gönderilen yeni mania talimatnamesiyle Milletlerarası Sivil Havacılık Anlaşması ve eki olan belgelerdeki kriterlerini de ihlal eden, teknik ve güvenlik gereklerinin ötesinde yapılaşma yüksekliklerine sınırlama getiren bir talimatname yayınladı. Sorun, Milli Savunma Bakanlığı ve Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü yetkililerinin, Milletlerarası Sivil Havacılık kriterlerinin ötesinde vatandaş hakkını hiçe sayan yasakçı anlayışla kat yüksekliğini engelleyen gölgelendirme kriterleri uygulamaya çalışmasından kaynaklanıyor. Milletlerarası Havacılık Anlaşması eki belgeler incelendiğinde mülkiyet hakkına sadakat ve hassasiyet gösterilmesi gerektiği belirtilmesine rağmen, izah ettiğim gibi milletlerarası kriterleri aşan kurallar getirilerek Etimesgut halkı, müteahhitlerimiz ve inşaat sektörünün Anayasal mülkiyet hakları ihlal edilerek mağdur edildiler.”

MECLİS GÜNDEMİNE GELMİŞTİ

Büyükşehir Belediyesi Mayıs ayı olağan toplantısında da konuyu gündeme getiren, BBP Keçiören Meclis Üyesi İbrahim Uyar, yeni plandaki sıkıntılara değinmişti. Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek de kararla ilgili ilçe belediye başkanlarına dava açma çağrısında bulunmuştu.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin Ankara haberleri bölümünde, DHA ve İHA’nın abonelerine gönderdiği Ankara haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde İnşaat sektörü mağdur edildi haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.


  ANKARA YOL DURUMU
  Ankara1 DERECE
  Yol durumu »
  ANKARA NAMAZ VAKİTLERİ
  19 Ağustos 2017, Cumartesi
  • İmsak
   04:06
  • Guneş
   05:57
  • Öğle
   13:03
  • İkindi
   16:50
  • Akşam
   19:49
  • Yatsı
   21:24
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı