Ege Haberleri

EGE

  İnşaat projeleri beklemeye alındı

  Hürriyet Haber
  24.04.2009 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Sektördeki durgunluk inşaata bağlı çok sayıda iş kolunu da etkisi altına aldı. 2008’deki yapı izinlerine göre ruhsat alınan binaların değeri yüzde 5.1 düştü, daire sayısı ise yüzde 13.9 azaldı.

  İZMİR Ticaret Odası (İTO) Yönetim Kurulu Başkan Vekili ve Mimarlık Grubu Komite Başkanı Akın Kazançoğlu, Yapı İzinleri 2008 Yılı Dönem Sonuçları’na göre ruhsat alınan binaların değerinde 2007’ye göre yüzde 5.1, daire sayısının yüzde 13.9 azalma olduğunu kaydetti. Bu durumun diğer sektörlerde iş yapan birçok işletmeyi de zor durumda bıraktığını ifade eden Kazançoğlu, “Bununla birlikte piyasada iş kaybının yükselişe geçtiği de dile getirilen endişeler arasında” dedi. Kazançoğlu, inşaat sektöründe konut yatırımları artış hızı azalsa da TOKİ yatırımları, kentsel dönüşüm projeleri, yapıların depreme karşı güçlendirme çalışmaları ve bu projelerden kaynaklanan alt yapı yatırımlarının ön planda kalmaya devam ettiğine dikkat çekti.

  İş yapanlar zor durumda

   Kazançoğlu, “İnşaat sektörünün gerilemesini engelleyecek kararlar alınması gerekli. Birçok inşaat projesi beklemeye alınmış durumda. Bu nedenle ekonominin bel kemiği konumundaki sektörde, öncelikle araştırma-geliştirme faaliyetlerine ağırlık verilmeli. Ayrıca, belediyeler tarafından altyapısı hazır, ucuz arsa üretilmeli” dedi.Yapı İzinleri 2008 Yılı IV. Dönem Sonuçları’nın açıklandığına değinen Kazançoğlu, şu bilgileri verdi:“Ruhsat alınan binaların değeri 2007’ye göre yüzde 5.1, daire sayısı ise yüzde 13.9 azalma oldu. 2007 yılında yapı ruhsatına göre konut bina sayısı 91 bin 160 iken, 2008 yılında konut bina sayısı yüzde 11.6 düşerek 81 bin 3 oldu.”

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı