Gündem Haberleri

GÜNDEM

  İnşaat işçilerinin eylemine sert müdahale

  DHA- Ali Can ZERAY- Vahit İŞBAŞARAN/LÜLEBURGAZ
  03 Temmuz 2007 - 17:04Son Güncelleme : 03 Temmuz 2007 - 17:04

  Kırklareli'nin Lüleburgaz İlçesi'nde TOKİ tarafından yaptırılan Burgaz Kent konutlarında çalışan yaklaşık 150 işçi, yüklenici firmadan 3 aydır ücretlerini alamadıkları gerekçesiyle eylem yaptı.

   Firma yetkilileri tarafından şantiye alanına çağrılan jandarma ve polis ekipleri işçileri sakinleştirmeyi başaramayınca sert müdahalede bulundu. Çıkan olaylarda 5 işçi yaralanırken, 10 işçi gözaltına alındı.

  Lüleburgaz 8 Kasım Mahallesi'nde Toplu Konut İdaresi (TOKİ) tarafından yüklenici firma Özyapı Şirketi'ne 850 konutun yapımı için 18 Temmuz 2006 tarihinde anlaşma imzalandı. 510 gün içinde tamamlanması planlanan konutlarda çalışan yaklaşık 150 işçi ise öğle saatlerinde maaşlarını alamadıkları gerekçesiyle şantiye içinde bulunan yönetici binasının önünde toplandı.

  Bunun üzerine firma yetkilileri polis ve jandarmaya haber verdi. Olay yerine gelen çok sayıda jandarma ve polis ekibi işçileri dağıtmayı başaramayınca coplarla ve biber gazıyla işçilere müdahale etti. Çıkan olaylarda 5 işçi çeşitli yerlerinden hafif şekilde yaralanırken, 10 işçi ise gözaltına alındı. Yaşanan olayların ardından şantiye Lüleburgaz Kaymakamı Lütfullah Gürsoy işçilerle konuştu ve sakinleştirmeyi başardı. Bunun üzerine ekipler şantiyeden ayrıldı.

  Gözaltına alınan işçilerin ise İlçe Emniyet Müdürlüğü'ndeki sorguları sürüyor.

  Yaklaşık 3 aydır maaşlarını alamadıklarını belirten işçiler, “Aylardır burada çalışıyoruz bağlı olduğumuz firma bize ücretimizi vermiyor. Her gün ücretimizi istemek için gidiyoruz. Ancak bir sonuç alamadık” dedi. Firma yetkilileri ise konu hakkında açıklama yapmak istemedi. Bu sırada bazı işçiler ise eşyalarını toplayarak şantiye alanını terk etti.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı