İK/Yeni Ekonomi Haberleri

İK YENİ EKONOMİ

  İnovasyonun ilk 11’i

  Deniz TÜRSEN - dtursen@hurriyet.com.tr
  15.05.2017 - 14:44 | Son Güncelleme:

  FİRMALAR, mevcut ürünlerini daha iyi bir hale getirebilmek, yeni ürünler çıkarabilmek, rekabette öne çıkabilme amacıyla inovasyona her zamankinden daha çok önem veriyor. Hatta, bunu kurum kültürünün bir parçası haline getirmeye çalışıyorlar.

  FİRMALAR, mevcut ürünlerini daha iyi bir hale getirebilmek, yeni ürünler çıkarabilmek, rekabette öne çıkabilme amacıyla inovasyona her zamankinden daha çok önem veriyor. Hatta, bunu kurum kültürünün bir parçası haline getirmeye çalışıyorlar. Bunun için çalışanların yeni fikirler geliştirmelerine ve hayata geçirmelerine imkan tanıyan çalışmalar yapılıyor, ekipler kuruluyor. Lastik sektöründe yer alan Brisa bünyesinde kurulan 11 kişilik inovasyon takımı liderliğinde de fikir çalışmaları yürütülüyor. Brisa İK ve Kurumsal Gelişim Direktörü Nilgün Özkan, şirkette çalışanların yeni fikirler geliştirmelerine ve hayata geçirmelerine imkan tanıyan çalışmalar yapmaya büyük önem verdiklerini belirtiyor. Brisa İnovasyon Takımı da bu doğrultuda, inovasyonu daha etkin kılmak ve kurumsal girişimcilik kültürünü iş süreçlerine daha kapsamlı dâhil etmek amacıyla kurulmuş. Takımda stratejik planlama, satış-pazarlama, tedarik zinciri, teknoloji, kalite gibi birçok farklı departmandan çalışan var. İnovasyon ekibi haftalık mesailerinin yüzde 10’unu bu çalışmalara ayırıyor.

  300’DEN FAZLA FİKİR
  Brisa’da inovasyon süreçlerini bir çatı altında toplayabilmek ve dijitalleştirmek üzere Brisa İnovasyon Portalı kurulmuş. Bu, çalışanların inovasyon örneklerini, sektörel ve makro trendleri inceleyebilecekleri, yaratıcı fikirlerini hayata geçirerek ödüller kazanabilecekleri bir web platformu. Brisa çalışanları, bu portalda son kullanıcılara yönelik süreçler, iş ortaklarına yönelik süreçler ve şirket içi süreçler & tedarik süreçleri başlıklarına ilişkin yeni fikir paylaşımında bulunabiliyor. Ayrıca, birbirilerinin fikirlerini beğenip, yorum yapabiliyor. Brisa İnovasyon Portalı’nda bugüne kadar 300’ün üzerinde fikir paylaşılmış. Fikir yarışmasında seçilen fikirlerin sahiplerine Fikirbaz unvanı veriliyor. Fikirleri hayata geçirilen çalışanlar kendilerini farklı alanlarda geliştirebilmeleri için seçmeli deneyim paketleri ve ek izin günleri ile ödüllendiriliyor.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNANLAR

   Sayfa Başı