ANKARA HABERLERİ

İnovasyon çalışmaları KOBİ’ye avantaj sağlıyor

Hürriyet Haber
08.12.2009 - 00:00Son Güncelleme :

İnovasyon ve sınai mülkiyet konusunda farklı hedef kitlelere yönelik olarak çok yönlü çalışmalar yürüttüklerini anlatan Türk Patent Enstitüsü Başkanı Habip Asan, yaptıkları çalışmalarla KOBİ’lere önemli avantajlar sağladıklarını bildirdi.

YEREL HABERLER ANKARA

Hürriyet Haber

TÜRK Patent Enstitüsü Başkanı Habip Asan, inovasyon ve sınai mülkiyet konusunda farklı hedef kitlelere yönelik olarak çok yönlü çalışmalar yürüttüklerini anlattı ve yaptıkları çalışmalarla KOBİ’lere önemli avantajlar sağladıklarını bildirdi.

Asan, Türk Patent Enstitüsü ve İktisadi Araştırmalar Vakfı’nın düzenlediği İnovasyon ve Sınai Mülkiyet Hakları Uluslararası Konferansı’nda, sınai mülkiyetin üretimi konusunda Türkiye’nin arzulanan seviyeye gelmesinde üniversitelerin ve KOBİ’lerin kilit rolünün bulunduğunu ve bu nedenle Enstitü olarak geçen yıl birçok ilde KOBİ’leri ve üniversiteleri hedef alan, Patent Günleri etkinliklerini gerçekleştirmeye başladıklarını söyledi.

Asan, Türkiye’de faydalı model başvuruları ile birlikte değerlendirildiğinde Türk Patent Enstitüsü’ne yapılan patent başvuru sayısının, Cumhuriyet tarihinde ilk kez 10 binin üzerine çıktığını bildirdi. Bilgi ve iletişim teknolojilerinin ortaya çıkardığı ve yön verdiği bilgi toplumuna geçiş sürecinin, uluslararası ekonomik sistemin dayandığı pek çok kavramı temelinden sarstığını belirten Asan, bu dönüşüm sürecinde işgücü, hammadde, doğal kaynaklar gibi kavramların eski önemlerini büyük ölçüde yitirdiğine, bunların yerini ise bilgi, yenilikçi düşünce, inovasyon ve teknoloji transferi gibi kavramların aldığına dikkat çekti.

İnovasyonun önemi

Bilim dünyasında ortaya konulan yeni büyüme teorilerinde inovasyonun öneminin artık çok daha güçlü bir şekilde vurgulandığını belirten Asan, şunları söyledi:

“Sınai mülkiyet haklarına ilişkin teknik bilgiye erişimi kolaylaştırmak için ülke genelinde 2004 yılında sayısı beş olan bilgi ve doküman birimlerini, son dönemde yapmış olduğumuz çalışmalarla 41’e çıkardık. Bu birimlerde çalışan personele düzenli eğitimler vererek birimlerin verimliliğini arttırmayı amaçlıyoruz. Ülkemizde etkin bir sınai mülkiyet sistemini hakim kılmak için makro düzeyde politikalara ve stratejilere ihtiyacımız var.

Başvuru sayısı arttı

Son dönemde sınai mülkiyet hakları konusunda enstitü olarak gerçekleştirdiğimiz yoğun tanıtım ve bilinçlendirme faaliyetleri, ülkemizde yapılan sınai mülkiyet başvuruları açısından son derece olumlu sonuçlar vermiştir. Türkiye’de faydalı model başvuruları ile birlikte değerlendirildiğinde Türk Patent Enstitüsü’ne yapılan patent başvuru sayısı, Cumhuriyet tarihinde ilk kez 10 binin üzerine çıkmıştır.
Türkiye, marka başvurularında 2008 yılı verilerine göre 75 bin marka başvurusu ile Fransa ve Almanya’nın ardından Avrupa’da üçüncü ülke konumuna gelmiştir. 6 bin tasarım başvurusu ve 30 bin tasarım ile endüstriyel tasarım başvurularında da Türkiye, Avrupa’da ilk üç arasında yer almıştır.”

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin Ankara haberleri bölümünde, DHA’nın abonelerine gönderdiği Ankara haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde İnovasyon çalışmaları KOBİ’ye avantaj sağlıyor haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.


ANKARA YOL DURUMU
Ankara1 DERECE
Yol durumu »
ANKARA NAMAZ VAKİTLERİ
20 Kasım 2017, Pazartesi
 • İmsak
  05:48
 • Guneş
  07:32
 • Öğle
  12:45
 • İkindi
  15:20
 • Akşam
  17:37
 • Yatsı
  19:09
Diğer iller için Namaz Vakitleri »
Sayfa Başı