Gündem Haberleri

  İnönü yakışır

  Hürriyet Haber
  28.12.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Esenboğa'nın adının değiştirilmesine siyasilerden büyük destek

  Öneriye destek veren Başbakan Ecevit, ‘‘İsmet İnönü için herşey layıktır’’ dedi. ANAP'lı Akarcalı, ‘‘İnönü bir kahramandır ve sadece bir partiye değil, hepimize aittir’’ diyerek, öneriyi destekleyeceğini söyledi. Öneriyi DYP'nin de destekleyeceği belirtilirken, CHP lideri Baykal, ‘‘Esenboğa Havalimanı'na İnönü adı verilmelidir ve yakışan da bunu Sayın Ecevit'in yapmasıdır’’ diye konuştu.

  TÜRKİYE Cumhuriyeti'nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk'ün silah arkadaşı ve İkinci Cumhurbaşkanı İsmet İnönü'ye ilgi artarak sürüyor. İnönü'nün adının Ankara Esenboğa Havalimanı'na verilmesi önerisi, tüm siyasilerden destek gördü. Son olarak Hürriyet Gazetesi Başyazarı Oktay Ekşi'nin gündeme getirdiği bu öneriye destek çığ gibi büyürken, gözler karar merkezi olan Başbakan Bülent Ecevit'e çevrildi. Ecevit de, dün bir soru üzerine, İsmet İnönü'nün son derece değer verdiği bir insan olduğunu belirten Ecevit, ‘‘Onun yanında uzun yıllar çalışmış olmak benim büyük bir ayrıcalığım, mutluluğumdu. İsmet İnönü için herşey layıktır’’ diye konuştu.

  CHP eski Genel Başkanı Altan Öymen de, ‘‘İsmet Paşa, Sayın Başbakan'ın da lideriydi. Uzun yıllar birlikte güzel çalışmalar yaptılar. Zaten Esenboğa adı da bir kişi adı olmadığı için İnönü olarak değiştirilmesinde siyasi bir tartışma yaşanmaz’’ dedi. Öymen, bu öneriyi yapanları kutlayarak, ‘‘Fevkalade isabetli olur’’ diye konuştu.

  ANAP: O HERKESE AİT

  ANAP Genel Başkan Yardımcısı Bülent Akarcalı, öneriyi desteklediklerini bildirdi. İnönü adının sadece bir partiye (CHP) maledilemeyeceğini belirten Akarcalı, ‘‘O, yalnızca bir partiye değil herkese aittir. Biz ona, devlet adamı ve İstiklal Savaşı kahramanı olarak bakıyoruz. Böyle bir öneriyi desteklerim’’ diye konuştu. Türkiye'nin geçmişiyle barışması gerektiğini söyleyen Akarcalı, ‘‘İzmir'deki Havalimanı'na da Adnan Menderes'in ismi verilmişti. Zaten Esenboğa deyince Amerikalılar bunu kızılderili ismi sanıyorlar’’ dedi. DYP Genel Başkan Yardımcısı Hayri Kozakçıoğlu da, ‘‘İsmet İnönü, ülkemiz için uzun yıllar hizmet etmiş eski bir asker ve ünlü bir devlet adamıdır. Ben kişisel olarak İnönü'nün isminin Esenboğa Havalimanı'na verilmesini destekliyorum’’ dedi.

  BAYKAL: GEÇ BİLE KALINDI

  Öneriye CHP lideri Deniz Baykal da tam destek verdi. İstanbul'daki havaalanına Atatürk adının verilmiş olmasından sonra Ankara'ya da İnönü adının yakışacağını söyleyen Baykal, bunun geç kalmış bir karar olduğunu söyledi. Baykal, ‘‘Ayrıca bunu, Sayın Ecevit'in kararıyla gerçekleştirme şansının ortaya çıkmış olması bir başka güzelliktir. Sayın Ecevit'in Esenboğa Havalimanı'na İsmet İnönü adı verilmesi için gerekeni sevinçle yapacağına inanıyorum. Yakışan da bunu Sayın Ecevit'in yapmasıdır. Türkiye, Hürriyet Gazetesi'nin de iki gündür belirttiği gibi İsmet İnönü'yü bir anlamda yeniden keşfetmiştir. Siyaset üstü bir ulusal kahraman olarak bütün Türkiye İnönü'yü kucaklamaktadır’’ dedi.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı