ESKİŞEHİR HABERLERİ

İnönü Belediyesi, İnönü Fayı İçin Harekete Geçti

IHA
05.10.2015 - 16:08Son Güncelleme :

BAŞKAN BOZKURT KURUTLAYDA

IHA

Eskişehir’in İnönü Belediyesi, ilçe sınırları içinde bulunan ve İnönü yerleşkesinin hemen güneyinde yer alan İnönü Fayı’nin bir jeolojik miras olarak Jeopark Alanları Ulusal Listesi’ne alınması için UNESCO nezdinde çalışma başlattı.
Konuyla ilgili bilgi veren Belediye Başkanı Kadir Bozkurt, joparkların, jeolojik yapıları içeren coğrafi alanlar olduğunu belirtti. Bu alanlar bulundukları yöre için büyük zenginlik içerdiğini ifade eden Bozkurt, “Son zamanlarda turizm bu alanlarda yapılmaya başlamıştır. Dünya üzerindeki jeoparklar, bulundukları yörenin ekonomik ve kültürel açıdan gelişmesini sağlamaktadır. Türkiye bu konuda oldukça zengin bir jeolojik mirasa sahiptir. Eskişehir’de İnönü ilçesi sınırları içinde bulunan ve İnönü yerleşkesinin hemen güneyinde yer alan İnönü Fayı bu bakımdan önemli bir jeolojik mirastır. Dünya üzerinde çok sayıda fay bulunmaktadır. Fakat fayın bu kadar açık olarak görüldüğü ve fay yüzeyine dokunulabilen özelliğe sahip yer çok azdır. Bunun yanı sıra yine bu fay yüzeyinde ilk çağlardan başlayarak insanların yaşadıkları mağara ve oyuk yerleşim alanları neredeyse yoktur” diye belirtti.
BAŞKAN BOZKURT, ÖNERİ SUNMA ÇALIŞTAYINA KATILDI
İnönü Belediye Başkanı Kadir Bozkurt, İnönü Fayını içeren bir alanın Jeopark olabilmesi için çalışmalar başlattıklarını anlattı. Bozkurt, öncelikle bu konunun sorumlusu olan UNESCO Türkiye Milli Komisyon toplantısına katılarak İnönü Fayının Jeopark Alanları Ulusal listesine alınması için Öneri Sunma Çalıştayına katıldı. 2 Ekim 2015, Ankara, MTA Genel Müdürlüğü, Tabiat Tarihi Müzesi Konferans salonunda yapılan toplantıda, UNESCO Türk Milli Komitesi Grup Başkanı Dr. Mahir Küçük ve UNESCO Türk Milli Komitesi üyesi Prof. Dr. Nizamettin Kazancı ile görüşen Belediye Başkanı Kadir Bozkurt, İnönü Belediyesinin bu konuda istekli olduğunu, gerekli yatırımları yapmaya hazır olduğunu belirtti. Toplantıya katılan tek belediye başkanı olan İnönü Belediye Başkanı Kadir Bozkurt , bu mirası doğanın kendilerine verdiğini, bunları korumanın da görevleri olduğunu belirtti.
BÖLE TURİZMİNE ÖNEMLİ KATKI SAĞLAYACAK
İnönü İlçesinin konum bakımından avantajlı olduğunu belirten Başkan Bozkurt, jeolojik mirasın tanıtımının bölge turizmi açısından önemli getiriler kazandıracağını vurguladı. Bozkurt UNESCO Türkiye Milli Komitesi Başkan ve üyelerini İnönü Fayını yerinde görmek üzere ilçeye davet etti.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Eskişehir haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Eskişehir ilinden İnönü Belediyesi, İnönü Fayı İçin Harekete Geçti hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 05 Ekim 2015 tarihinde saat 16 08’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça İnönü Belediyesi, İnönü Fayı İçin Harekete Geçti haberi güncellenecektir.

ESKİŞEHİR NAMAZ VAKİTLERİ
25 Kasım 2017, Cumartesi
 • İmsak
  06:02
 • Guneş
  07:47
 • Öğle
  12:56
 • İkindi
  15:28
 • Akşam
  17:44
 • Yatsı
  19:17
Diğer iller için Namaz Vakitleri »
Sayfa Başı