GeriSpor İnişte altın Dorfmeister’in
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

İnişte altın Dorfmeister’in

İnişte altın Dorfmeister’in
refid:3941075 ilişkili resim dosyası

Torino 2006’da altın madalya kazanarak, 1980’deki Annemarie Proser-Prolls’tan bu yana inişte Olimpiyat Şampiyonluğu’na ulaşan ilk Avusturyalı kayakçı oldu.

TORİNO 2006 20. Kış Olimpiyat Oyunları’nda bayanlar inişte altın madalyayı Avusturyalı Michaela Dorfmeister kazandı. Favori Hırvat Janica Kostelic’in de hastalığı nedeniyle yarıştan çekilmesiyle rahat bir nefes alan 32 yaşındaki Dorfmeister 1 dakika 56.49 saniyelik derecesi ile altın madalyayı boynuna taktı. Dorfmeister, böylece 1980’deki Annemarie Proser-Prolls’un ardından Avusturya’ya inişte olimpiyatta altın madalya kazandıran ilk sporcu oldu. İsviçreli Martina Schild gümüş, İsveçli Anja Paerson da bronz madalyanın sahibi oldu. Dorfmeister, "Bu bir rüya. O kadar büyük bir baskı altındaydım ki, iki gece doğru dürüst uyuyamadım. Yarışa başladığımda ’Evet bugün kazanacağım’ dedim. Gençleri geçerek birinci olmak büyük bir gurur. Annemarie’den sonra inişte altın madalya kazanan ilk Avusturyalı olduğum için onurluyum" dedi.

Kızakta 5 kardeş takımı yarışıyor

TORİNO 2006’da ikili kızakta, kardeşlerden oluşan 5 takım yarışıyor. Tobias ile Markus Schiegl ve Andreas ile Wolfgang Linger kardeşler Avusturya, Chris ile Mike Moffat Kanada, Lukas ile Antonin Broz kardeşler ise Çek Cumhuriyeti adına yarışıyor. İkizler Andris ile Juris Sics ise Litvanya adına mücadele ediyor.

Özer Ayık: Çok iyi yoldayız

KAYAK Federasyonu Başkanı Özer Ayık, Torino 2006’yı değerlendirdi ve "Ülke olarak çok iyi yoldayız" dedi. Türkiye’nin olimpiyat oyunlarının en genç takımı olduğunu belirten Ayık, "Daha önlerinde 2-3 olimpiyat olan bu gençler, ülkemizin geleceğidir. Tüm çalışmalarımızı ve hedeflerimizi ileriye dönük yapıyoruz. Bizim sporcularımız kendisinden tecrübeli ve yaşca büyük rakipleriyle çok iyi mücadele ettiler ve ediyorlar. Hepsini kutluyorum" diye konuştu.

Erteleme Norveç’in işine yaradı

20. Kış Olimpiyat Oyunları’nda Kuzey Disiplini Kombine Takım yarışması Torino’daki sert rüzgar nedeniyle ertelendi. Atlama yarışmalarında ilk 5 sporcunun mücadelesi sonrası olumsuz hava şartları nedeniyle yarışmaların ileri bir tarihe ertelendiği açıklandı. Böylece 4 sporcusu hasta olduğu için dün piste çıkamayacağını açıklayan son şampiyon Norveç takımına yaradı. Norveç takımı önümüzdeki günlerde yapılacak yarışmaya katılabilecek.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle