Gündem Haberleri

  İngiltere'yi yönetecek yeni kabine

  Hürriyet Haber
  13.05.2010 - 16:05 | Son Güncelleme:

  BAŞBAKAN DAVID CAMERON

  Muhafazakâr Parti lideri David Cameron, 39 yaşında olduğu 2009 yılında partisinin lideri seçildiğinde Westminister (Parlamento Binası) dışında pek tanınan bir yüz değildi. Partisinin başına geçmeden önce Cameron 2005 yılındaki genel seçimlerinde yürütülen kampanyanın yardımcı koordinatörlüğünü ve gölge eğitim bakanı görevini üstlendi.

  İçişleri Bakanı Michael Howard ve eski Maliye Bakanı Norman Lamont’un 1990’larda özel danışmanlığını yapan Cameron, bu görevlerinin ardından yedi yıl boyunca Carlton televizyon şirketinde halkla ilişkiler uzmanı olarak çalıştı.

   

  BAŞBAKAN YARDIMCISI NICK CLEGG

  Başbakan David Cameron ile aynı yaşta olan Liberal Demokratların lideri Nick Clegg, sadece beş yıl öncesine kadar tanınmadığı siyasi arenada en ön safhaya kadar yükselmesini başardı. 2005 yılında Sheffield Hallam’dan milletvekili olan Clegg, iç işlerine yönelmeden önce Avrupa sözcüsü olarak görevlendirildi. 2007 yılında parti lideri Sör Menzies Campbell’ın istifası ardından adaylığını koyan Clegg az farkla seçilmesini bildi.

   

  DIŞ İŞLERİ BAKANI – WILLIAM HAGUE

  2005 yılında gölge kabineye dönen Muhafazakâr William Hague, David Cameron’ın baş danışmanı oldu. 1997-2001 yılları arasında Muhafazakar Parti lideri olan Hague, en son seçimlere kadar gölge dış işleri bakanı görevinde bulundu.

  1989 yılında parlamentoya adım atan Hague, maliye, dışişleri bakanı ve başbakan yardımcılığı yapmış Sir Geoffrey Howe’un özel danışmanı oldu. Sosyal Güvenlik Bakanlığına getirilen Hague, 1995’te Galler’den Sorumlu Devlet Bakanı oldu. Cameron ile Muhafazakâr Parti’yi İngiltere’nin kuzeyinde güçlendirmek için çalışan Hague, Afganistan’ı birincil öncelik kabul eden “farklı bir dış politika” amaçlıyor.

   

  MALİYE BAKANI  - GEORGE OSBORNE

  David Cameron’ın en yakın arkadaşlarından ve parti içindeki müttefiklerinden George Osborne, 2001 yılında milletvekili seçilmesi ardından hızlı bir yükseliş gösterdi. 2005 yılında gölge maliye bakanlığına getirilen 39 yaşındaki Osborne, seçim kampanyasında önemli rol üstlendi ve ekonomik krizler mücadele konusunda yaşanan tartışmalarda ön saflarda yer aldı.

  Parlamentoya girmeden önce tarım bakanlığı için özel danışmanlık yapan Osborne, sonrasında William Hague’a politik danışmanlık yaptı. Koalisyon hükümetinin vergi sistemini değiştireceğini belirten Osborne, “orta ve düşük gelirli insanlar için daha adil bir sistem oluşturulacağını” ve bankacılık, eğitim sektörü ve ülke refahında “yapısal reform” yapılacağını belirtti.

   

  İÇİŞLERİ BAKANI, KADINDAN VE EŞİTLİKTEN SORUMLU BAKAN - THERESA MAY

  Kabinede içişleri bakanlığı pozisyonu elde eden ikinci kadın bakan olan Theresa May, görev dağılımı bakımından seçimlerin en büyük kazananı oldu. Muhafazakar Parti’nin ilk oturum başkanlığı yapan ilk kadın üyesi olan May, Muhafazakar Parti içine daha fazla kadın üyenin kazandırılması için çaba gösterdi.

   

  SAVUNMA BAKANI  - DR LIAM FOX

  2005 yılında parti başkanlığı yarışında üçüncü gelen Fox, aynı yıl içinde gölge dışişleri bakanlığına getirildi. William Hauge ve Ian Duncan Smith başkanlığı döneminde gölge sağlık bakanlığı yapan Fox, savunma bakanlığı döneminde İşçi Partisi lideri ve Başbakan Gordon Brown’ın askeri harcamalarına yöneltilen eleştirilere öncülük etti. Fox, göreve gelir gelmez İngiltere ordusunun Stratejik Savunma Değerlendirmesi’nde değişikliğe gidileceğini belirtti.

   

  ADALET BAKANI - KEN CLARKE

  Ken Clarke, Muhafazakâr Parti lideri John Major döneminde İngiltere’yi ekonomik gerilemeden çıkaran maliye bakanıydı. Geçtiğimiz yıl Cameron tarafından partinin ön saflarına çekilen Avrupa yanlısı görüşleri benimseyen Clarke, eski Muhafazakâr başbakanlar Margaret Thatcher ve John Major dönemlerinde birçok bakanlık görevinde bulundu. Savunduğu görüşler bugüne kadar üç parti başkanlığı seçimini kaybetmesine neden olarak gösterilse de, Cameron parti içinde oluşabilecek ayrılıkları göze alarak Clarke’ın tecrübesinden yararlanmayı tercih etti.

   

  SAĞLIK BAKANI - ANDREW LANSLEY

  Eski bir devlet memuru olan Lansley, 1980’lerde Muhafazakâr Parti’ye katıldı. 1990 yılında Muhafazakâr Araştırma Departmanı’nın başkanı olan Lansley, 1992 yılında kazanılan seçimde önemli rol oynadı. Ancak 2001 yılında yaşanan hezimette bu sefer eleştirilerin hedefi oldu.

  2003 yılında gölge sağlık bakanı olan Lansley, David Cameron altında bu görevini devam ettirdi. Lansley, İngiltere Sağlık Sistemi’ni (NHS) Muhafazakârların politikası için öncelik kılarak Cameron’dan sağlık bakanlığı pozisyonunu seçimler öncesinde garantiye aldı.

   

  EĞİTİM BAKANI- MICHAEL GOVE

  Eski bir Times gazetesi çalışanı ve David Cameron’ın konuşmalarının hazırlanmasında büyük rolü olan  Gove, 2005 senesinde partiye katılan en yetenekli isim olarak kabul edildi. Muhafazakârların parlamento sözcüsü olan Gove, hükümete yönelik güçlü eleştirileriyle kendine isim yapmasını bildi.

   

  TİCARET VE İŞ BAKANI – VINCENT CABLE

  Cable, Liberal Demokratlara katılmadan önce İşçi ve Sosyal Demokrat Parti’ne destek verdi. 1997’de milletvekili seçilen Cable, zamanla Liberal Demokratlar içinde nüfuzunu artırdı. Partinin başkan yardımcılığı ve hazine sözcülüğünü yapan Cable, maliye bakanı ile yeni bir banka politikası oluşturmayı istiyor.

   

  ÇALIŞMA VE EMEKLİLİK BAKANI - IAIN DUNCAN SMITH

  İlk kez 1992 yılında parlamentoya giren Smith, dönemin Muhafazakâr Parti lideri ve Başbakan John Major ile Avrupa Birliği’nin (AB) Maastricht Kriterleri’ne gösterdiği eleştiriyle tanındı. Kuzey İrlanda’da görev alan eski bir ordu subayı olan Smith, William Hauge liderliğinde partisinde gölge savunma bakanlığı yaptı. 2001 yılında Muhafazakârların lideri olan Smith, bir yıl sonra partisindeki birlik kurma çabaları başarısız olunca liderliğini yitirdi. Sonraki dönemde kendini toparlayan Smith, refah ve “bozulan topluma” yönelik parti politikası geliştirdi.

   

  ENERJİ VE İKLİM BAKANI - CHRIS HUHNE

  Nick Clegg gibi parlamentoya 2005 yılında giren Huhne, Avrupa Parlamentosu (AP) üyesi olarak görev aldı. 2007 yılında Clegg ile çekişmeli bir parti başkanlığı mücadelesi veren Huhne, başkanlığı kaçırması ardından çevre sözcüsü oldu. İşçi Partisi ve Muhafazakârlar ile oluşturulması düşünen koalisyona yönelik görüşmeler yürüten ekibin içinde yer alan Huhne’nin, kabinedeki beş Liberal Demokrat’tan biri olması bekleniyoe.

   

  HAZİNE BAKANI - DAVID LAWS

  2001 yılında milletvekili seçilen Laws, geçmişinde yatırım bankacılığı yaptı. Liberal Demokratların hazine ekibine giren Laws, 2005 yılındaki seçimlerde harcamalardan sorumlu oldu. 2007 yılında çocuk, aile ve eğitim konuşmacısı olan Laws, parti içinde nüfuzunu biraz artırsa da, en büyük kazancını en son seçimler ardından yapılan asılı parlamento görüşmelerini yürüten ekibin içinde yer alarak yaptı.

   

  İSKOÇYA’DAN SORUMLU DEVLET BAKANI

  Alexander en son seçimlerde Nick Clegg’in kampanyasında yardımcı koordinatör görevini yürüttü. Ayrıca Avrupa’daki euro yanlısı kampanyanın İngiltere’deki medya şefliğini yapan Alexander, bu etkinlikte İşçi Partisi, Liberal Demokratlar ve iş dünyasının önde gelen isimlerini bir araya getirdi. İlk kez 2005 yılında parlamentoya giren Alexander’ın yıldızı, Clegg 2007’de partinin lideri olduğunda parladı. Alexander, partisinin 2010 seçim bildirisini yayımladı.

   

  HÜKÜMET LİDERİ - PATRICK MCLOUGHLIN

  Muhafazakâr Parti lideri Mcloughlin, hükümet liderliğiyle görevini devam ettirecek. Muhafazakâr Parti’nin iktidarı döneminde bakan olarak ulaştırma, işsizlik, ticaret ve sanayi departmanlarında yer alan Mcloughlin, 1998 yılında parti lideri yardımcılığına getirildi. Annesi fabrika işçisi olarak çalışan Mcloughlin, politik kariyeri öncesinde tarım işçiliği yaptı.

   

  YEREL YÖNETİMLER BAKANI - ERIC PICKLES

  Avam Kamarası’na 1992 yılında giren Pickles, yerel hükümetlerde büyük tecrübeye sahip bir isim. Ayrıca birçok gölge bakanlığı görevinde yer alan Pickles, sosyal güvenlik sözcülüğü de yaptı.  2009’daki yerel seçimlerde İşçi Partisi’ne karşı aldığı zeferlerle nüfuzunu artıran Pickles, o yıl partinin oturum başkanlığına getirildi. Pickles 2010 genel seçimlerine kadar medya temsilcisi olarak öne çıktı.

   

  BAŞSAVCI – DOMINIC GRIEVE

  Genç yaşından beri Muhafazakâr bir aktivist ve eski bir Muhafazakâr Partili milletvekilinin oğlu olan Dominic Grieve, 1997 yılında South Buckinghamshire’daki Beaconsfield’den Avam Kamarası’na seçildi.

  Baro üyesi bir avukat olan ve Haziran 2008’e kadar dört buçuk yıl boyunca gölge savcılık yapan Grieve o tarihte gölde içişleri bakanı oldu. Yetenekli bir siyasetçi olduğu belirtilen Davis, seçimlerden önce Muhafazakârların gölde adalet bakanıydı. Başsavcılık David Cameron kabinesinde tam bir bakanlık pozisyonu değil.

   

  KÜLTÜR, OLİMPİYAT, BASIN VE SPORT BAKANI – JEREMY HUNT

  Hunt’ın bakanlıktaki ilk ve en büyük sorumluluğu 2012’de yapılacak Londra Olimpiyatları’nın sorunsuz ilerlemesi olacak. 2005 yılından bu yana South West Surrey’i temsilen Avam Kamarası’nda bulunan Hunt, Muhafazakârların kültür sözcüsü oldu. Daha önceki dönemde ise partinin özürlüler ve refah reformu sözcüsüydü.

  Öğrencilerin doğru üniversite tercihleri yapması konusunda rehberlik hizmeti de veren Hotcourses isimli şirketin kurucusu olan Hunt, Japonca biliyor.

   

  MUHAFAZAKÂR BAŞKAN YARDIMCISI – BARONES SAYEEDA WARSI

  Barones Warsi, İngiltere kabinesinde görev alan ilk Müslüman kadın. Muhafazakâr Parti’nin Başkan Yardımcısı olan Warsi’nin kabinede sabit bir görevi yok. Cameron’ın çok yakın arkadaşı olan Warsi seçimden önce parti için bağış toplamakla görevliydi.

  Temmuz 2007’de 36 yaşındayken başkan yardımcısı olan Warsi, bir İngiliz partisinde yönetici kadrolara gelen ilk Müslüman kadın olma özelliğini de taşıyor. Kendisini “kuzeyli, çalışan sınıfa mensup bir anne” olarak tanımlayan Warsi, 2004’te davavekilliği görevini bırakıp memleketi West Yorkshire, Dewsbury’den meclise girdi.

   

  ÇEVRE BAKANI – CAROLINE SPELMAN

  Caroline Spelman, Theresa May’den sonra 2007 yılında Muhafazakâr Parti’nin başkanlığına gelen ikinci kadın oldu.  1997 yılında parlamentoya giren, May, Michael Howard’ın 2003’te partinin başına getirilmesiyle gölge kabinede kendisine yer buldu. Çevre sözcüsü ve kadından sorumlu gölge bakan olan Spelman, daha sonraki dönemde ulusal kalkınmadan sorumlu gölge devlet bakanlığı ve yerel hükümetlerden sorumlu devlet bakanlığı görevlerinde yer aldı.

   

  ULUSLARARASI GELİŞMEDEN SORUMLU DEVLET BAKANI - ANDREW MITCHELL

  Muhafazakâr milletvekili Mitchell, David Cameron döneminde gölge kabinede yer aldı. Daha önce sosyal güvenlik bakanlığı yapmış olan Mitchell, 1987’de milletvekili olarak parlamentoya girdi. 2001 genel seçimlerinde 1997’de kaybettiği milletvekilliğini tekrar kazandı. Üniversiteye gitmeden önce orduda görev alan Mitchell, Lazard yatırım bankasında çalışmaya başladı ve bankada halen yönetici olarak bulunuyor.

   

  ULAŞTIRMA BAKANI - PHILIP HAMMOND

  1997 yılında milletvekili seçilen Hammond ilk olarak gölge sağlık kabinesinde yer aldığı Muhafazakâr Parti’de sonradan ticaret ve sanayi sözcüsü oldu. 2001 yılında, o zaman 51 yaşında olan Hammond gölge hazine bakanlığına getirildi.

   

  KUZEY İRLANDA’DAN SORUMLU DEVLET BAKANI – OWEN PATERSON

  Muhafazakâr Parti’nin gölge kabinesine giren Paterson 1997’de milletvekili oldu. Tarım konularında öne çıkan bir isim olan Paterson, geleneksel Muhafazakâr değerler için kampanya yürüten sağcı Cornerstone Grubu üyesi. Paterson 2001 yılındaki seçimlerde Iain Duncan Smith’in kampanyasında yer aldı.

   

  GALLER’DEN SORUMLU DEVLET BAKANI – CHERYL GILLAN

  1992’den bu yana milletvekili olan Gillan, eski Muhafazakâr lider ve Başbakan John Major hükümetinde eğitim bakanı olarak yer aldı. Üst düzey görevleri arasında ticaret ve sanayi bakanlığı ile dışişleri bakanlığı bulunan Gillan, 2005’te Galler sözcüsü olarak gölge kabineye girdi.

   

  LORDLAR KAMARASI LİDERİ – LORD STRATHCLYDE

  Lord (Tom) Strathclyde 1997 yılında Muhafazakâr Parti’nin gölge kabinesine girdi. Parlamentoda bulunduğu sürece İşçi Partisi’nin başını ağrıtan tartışmalarda yer alan eski bir sigortacı olan Strathclyde, parlamentoda büyük tecrübe kazandı. 1990’larda Ticaret ve Sanayi Departmanı Bakanlığı yapan Strathclyde ayrıca turizm, İskoçya, çevre ve tüketici hakları gibi çeşitli küçük bakanlık işlerinde yer aldı.

   

  AVAM KAMARASI LİDERİ - SÖR GEORGE YOUNG

  68 yaşındaki Sör Young, 2009 yılında Avam Kamarası gölge lideri oldu. Parlamentoda oldukça saygıdeğer bir isim olan Young, iki defa parlamento sözcüsü görevinden dönse de William Hague liderliği altında Avam Kamarası'nın gölge başkanı oldu. 1994’te Başbakan John Major hükümetinde Hazine Bakanı olmadan önce sağlık, çevre ve konut bakanlığı yapan Young, 1995-97 yılları arasında ulaştırma bakanlığı yaptı.

   

  GÖLGE KABİNE BAKANI - FRANCIS MAUDE

  Muhafazakâr Parti’yi merkeze yakınlaştırma çabaları partini gelenekselci üyeleri tarafından büyük destek görmesini sağlayan Maude, 2007 yılında gölge kabineye seçildi. Maude ve ekibi, devlet memurlarıyla yeni hükümetin kurulması sürecinde Tony Blair döneminde yaşanan aksaklıkların yaşanmaması için aylar süren görüşmeler yaptı. Maude, bakanlıklara daha fazla sorumluluk besleyen kamu hizmetlerine yönelik yaptığı çalışmalarını görevi süresince devam ettirecek.

   

  GÖLGE İÇİŞLERİ BAKANI - OLIVER LETWIN

  Eski bir gölge içişleri ve maliye bakanı olan Letwin, David Cameron’un seçim bildirisi yazan ekibin içinde yer alan en kıdemli Muhafazakârlardan biri. Eski bir bankacı olan Letwin, gölge kabinesi tam üyesi olmayacak ancak politika düzenlemekte üstlendiği görevine devam edecek.

   

  ÜNİVERSİTE VE BİLİM BAKANI - DAVID WILLETTS

  Muhafazakâr Parti’nin önde gelen fikir adamlarından kabul edilen Willetts, David Davis liderliği altında gölge ekonomi bakanlığı görevini yürüttü. Margaret Thatcher döneminde Hazine Bakanlığı’nda devlet memuru olan Willetts, ardından Politik Araştırmalar Merkezi Başkanı oldu. 1992 yılında Avam Kamarası’na giren Willetts, gölge eğitim ve istihdam bakanlığı yaptı. İş ve emeklilik bakanı olarak da görev alan Willetts 2005’te parti liderliğine aday olmayı düşündü ancak yerini David Davis’e kaptırdı.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı