Gündem Haberleri

GÜNDEM

  İngiltere'yi 'Ya Yunanlar gelirse' korkusu sardı

  Daily Telegraph
  04 Temmuz 2012 - 11:51Son Güncelleme : 04 Temmuz 2012 - 12:39

  Euro krizinin Almanya’da yarattığı Yunan karşıtlığı İngiltere’ye de sıçradı. İngiltere kabinesi şimdi ülkenin sınırlarının Yunanistan’daki ekonomik krizden kaçıp geleceklere kapatılmasını tartışıyor.

  İngiltere’nin kapılarının Yunanlara kapatılması, ilk kez dün, İçişleri Bakanı Theresa May tarafından gündeme getirildi.

   

  May’in Daily Telegraph’a verdiği röportajda euronun çökmesi durumunda diğer Avrupa Birliği ülkelerinden gelecek kişilerin İngiltere'ye girişinin sınırlanabileceğini öne sürmesi büyük tartışma yarattı. May ırkçılık yapmakla ve yangına körükle gitmekle eleştirildi.

   

  Başbakan Yardımcısı Nick Clegg, geri adım atarak hükümetin sadece “durumu izlediğini” belirtti. Ancak Başbakan David Cameron May’in önerisine destek verdi.

   

  "YUNAN AKINI"

  Ülkesini "Yunan akını"ndan korumak içine elinden geleni yapacağını söyleyen Cameron, “Her türlü durum için planımız var. Bir hükümetin yapması gereken budur” diye konuştu.

   

  Cameron, “Olağanüstü baskı ve gerginlik durumunda göç hareketlerini kısıtlayabiliriz. Ama tabi buna gerek olmamasını diliyoruz. Ülkemizi güvenli; banklarımızı kuvvetli, piyasaları dirençli tutmak için ne gerekiyorsa yapmaya hazırım. Başbakan olarak görevim bu” dedi.

   

  Avrupa Birliği yasalarına göre üye ülkelerin vatandaşları diğer AB ülkelerinde dilediği gibi yaşayıp çalışabiliyor. İngiltere’nin bu tasarısı birlik müktesebatının da ihlali anlamına geliyor.

   

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı