Dünya Haberleri

  İngiltere'yi karıştıran yapışık ikizler

  Hürriyet Haber
  22.09.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

  İngiltere, İngiliz mahkemesinin Siyamlı yapışık ikiz kardeşler konusunda yarın vereceği kararı konuşuyor. Mahkeme, ikizlerin ameliyat olup olmamasına karar verecek ancak ameliyat kararı çıkarsa diğerine göre yaşama şansı daha yüksek olan Jodie hayatta kalacak, Mary ise ölecek

  6 hafta önce dünyaya gelen Siyamlı yapışık ikizlerden bir tanesi kız diğeri ise erkek. Eğer mahkemeden "ameliyat edilmeliler" kararı çıkarsa, ikizlerden erkek olan ölecek ancak kız bebek yaşamaya devam edecek.

  Mahkeme, 3 hakim tarafından yürütülecek. Hakimler, verecekleri kararın bugüne kadarki en zor kararlardan bir tanesi olduğuna inanıyorlar ve içinde bulundukları durumu, içinden çıkılması zor bir "ikilem" olarak değerlendiriyorlar.

  Mary ve Jodie isimli Siyamlı yapışık ikizler, tek bir karnı, kalbi ve tek çift akciğeri ortak paylaşıyorlar. İkizlerin doğumu için İngiltere'ye giden anne ve babaları, koyu birer Katolik olmaları nedeniyle bu kararın doktorlar tarafından değil ancak Tanrı tarafından verilebileceğini düşünüyorlar.

  Anne ve babanın avukatı ise eğer mahkemenin verdiği karar inançlarına ters düşerse, mahkemeden "ameliyat" kararı çıkarsa, yüksek mahkemeye başvurarak kararın bozulmasını talep edeceklerini gerekirse de Avrupa İnsanhakları Mahkemesi'ne başvuracaklarını açıkladılar.

  HAKİMLER DE KARARSIZ

  Hakimler Ward, Brooke ve Walker da zor durumda olduklarını ve mahkemede alacakları kararın aslında, "Mary'yi öldürerek Jodie'yi yaşatalım mı?" sorusunun cevabı olduğunu söylediler.

  Doktorlar, Jodie'nin, ikiz kardeşine göre yaşama şansının daha fazla olduğunu söylüyorlar. Bu da, verilecek olan ameliyat kararıyla birlikte Mary'nin öleceği anlamına geliyor.

  İLK AMELİYAT 1689'DA YAPILDI

  Tarihteki ilk yapışık ikiz ayırma ameliyatı 1689 yılında İsviçre'de yapılmıştı. İngiltere'de yapılan ilk yapışık ikiz ayırma ameliyatı ise 1912'de yapıldı ve her iki bebek de yaşantısına sağlıklı olarak devam etti.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı