İngiltere'den sığınmacı krizi için ek maddi yardım

LONDRA / AA
24 Eylül 2015 - 13:09Son Güncelleme : 24 Eylül 2015 - 13:09

İngiltere, Avrupa'daki sığınmacı kriziyle mücadele için yaklaşık 115 milyon sterlinlik ek acil finansman sağlayacağını açıkladı.

İngiltere, Avrupa'daki sığınmacı kriziyle mücadele için yaklaşık 115 milyon sterlinlik ek acil finansman sağlayacağını açıkladı.

Sığınmacı krizinin ele alındığı Avrupa Birliği (AB) liderler zirvesi için Brüksel'de bulunan İngiltere Başbakanı David Cameron, diğer AB liderlerine çağrıda bulunarak Suriye ve komşularındaki insani ihtiyaçların karşılanması için ek finansman sağlamalarını istedi.

Cameron ülkesinin ise Suriye'deki sorun için 100 milyon sterlin, sığınmacı krizi için ise 14,5 milyon sterlin ek finansman ve yardım sağlayacağını kaydetti.

Suriye'ye ve Suriyeli sığınmacıların bulunduğu komşu ülkelere gidecek ek 100 milyon sterlinlik yardım arasında Türkiye'deki sığınmacılar da bulunuyor. İngiltere, Suriye'de çalışmalarını yürüten Dünya Gıda Programı'na 40 milyon sterlin verileceğini, Türkiye'deki Suriyeli sığınmacılara da 5 milyon sterlinlik gıda yardımında bulunulacağını açıkladı.

İngiliz hükümeti ayrıca UNICEF, Birleşmiş Milletler ve Kızıl Haç gibi kuruluşlar aracılığıyla da Suriye ve komşu ülkelere yardım edeceğini duyurdu.

Etiketler: avrupa , ingiltere


    EN ÇOK OKUNANLAR

      Sayfa Başı