Dünya Haberleri

DÜNYA

  İngiltere'den PKK terörüne karşı destek sözü

  A.A.
  23 Ekim 2007 - 16:34Son Güncelleme : 23 Ekim 2007 - 16:34

  İngiltere Başbakanı Gordon Brown, İngiliz hükümeti olarak PKK terörünü kesin ve tereddütsüz biçimde kınadıklarını ve Türkiye'nin terörle mücadelesine ellerinden gelen her türlü desteği vereceklerini söyledi.

  Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile görüşmesinden sonra düzenlenen ortak basın toplantısında Brown, son PKK saldırısı sonucunda 12 Türk askerinin hayatını kaybetmesi ve 8 Türk askerinin kaybolmasından büyük üzüntü duyduklarını ifade etti.

  PKK terörü neticesinde sivillerin de şiddete maruz kaldığını belirten Brown, "Son birkaç gündür bu gelişmeler bütün dünya kamuoyu tarafından kınanmaktadır. Bildiğiniz gibi biz PKK ve onun şemsiyesi altında faaliyet gösteren bütün kuruluşları yasakladık. En azından İngiltere açısından durum böyle" dedi.

  Türk hükümetiyle teröre karşı birlikte çalışma ve terör faaliyetlerini sona erdirme konusunda kararlı olduklarını da vurgulayan Brown, Irak'ın içinden kaynaklanan soruna diplomatik yollardan çözüm bulmak için çalıştıklarını belirtti.
  Irak hükümeti ve diğer ülkelere bu sorunun aşılması için rol düştüğüne dikkat çeken Brown, "Karşı karşıya olduğu bu zor durumdan çıkması için Türkiye ile sıkı biçimde çalışacağız" dedi.

  Görüşme sırasında Türkiye'nin AB ile üyelik müzakerelerinin sürmesi konusundaki ortak çabaların devamı yönündeki kararlılığın karşılıklı olarak teyit edildiğini de belirten Brown, "Son günler ve haftalardaki bazı güçlüklere rağmen ilerleme kaydetmek istiyoruz. AB'nin Aralık zirvesinde Türkiye konusunda, bundan sonra atılacak yeni adımlara ilişkin bir anlaşma sağlayacağımızı umuyorum. Bu konuda AB liderleriyle görüşmeler yapıyoruz" diye konuştu.

  Gelecek haftalar ve aylarda bu hususların daha da netleşeceğini anlatan Brown bugün ayrıca, Türkiye ile bir stratejik
  ortaklık belgesi imzalandığını kaydetti. Böyle bir belgenin imzalanmasının İngiltere ile Türkiye arasında giderek artan ticaret hacminin bir göstergesi olduğunu ifade eden Brown, Türkiye'de yerleşik 17 bin İngiliz vatandaşı bulunduğunu, Türkiye'yi ziyaret eden İngiliz turist sayısının da giderek arttığını belirtti. Brown, gelecekte iki ülkede karşılıklı olarak yapılacak yatırımlar konusunda Türk ve İngiliz hükümetleri olarak daha aktif bir tutum izleyeceklerini ifade etti. İngiltere Enerji Bakanlığının Türkiye'nin bölgede enerji alanında büyük bir merkez haline gelmesi için çaba harcayacağını belirten Brown, iki ülkenin Irak'ın Basra bölgesine kurulacak bir sanayi bölgesi üzerinde çalışacaklarını da kaydetti.
  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı