Dünya Haberleri

  İngiltere'den Livni hakkında tutuklama emri

  hurriyet.com.tr
  15.12.2009 - 09:46 | Son Güncelleme:

  Guardian gazetesi, bir İngiliz mahkemesinin İsrail Dışişleri eski Bakanı Tzipi Livni hakkında savaş suçlarından tutuklanması için karar çıkarttığını yazdı. İsrail Dışişleri Bakanlığı kararı kınadı.

  LİVNİ BU SALDIRIYLA SUÇLANIYOR

  İSRAİL'İN GAZZE OPERASYONUNDAN GÖRÜNTÜLER

  Gazetenin internet sitesinde yayımlanan habere göre, Westminster mahkemesi, bu yıl başında Gazze'de çıkan çatışmaların kurbanlarına vekalet eden avukatların talepleri üzerine İsrail eski dışişleri bakanı hakkında geçen hafta sonu tutuklama kararı çıkarttı.

  Ancak gazete, tutuklama kararının, geçtiğimiz günlerde Londra'daki bir toplantıya katılması beklenen Livni'nin İngiltere'de olmaması üzerine geri çekildiğini bildirdi. 

  İngiliz ve İsrail medyası, şu an muhalefette bulunan Kadima Partisi liderinin tutuklanmaktan korktuğu için bu ziyareti iptal ettiğini bildirdi.

  İsrail eski dışişleri bakanının ofisinden yapılan açıklamada ise ziyaretin programdaki bazı sorunlardan ötürü gerçekleşmediği belirtildi.

  İngiliz Dışişleri Bakanlığı, davayı derhal derğerlendirmeye aldıklarını açıkladı.

  İnsan hakları grupları ve BM müfettişleri, İsrail'i, 900 sivilin öldüğü 22 gün süren Gazze'deki çatışmalar sırasında savaş suçu işlemekle suçluyor. Ayrıca İsrail'i fosfor bombası kullanmakla suçluyor. İsrail çatışmalardaki sivil kayıp sayısının daha az olduğunu öne sürüyor.

  İSRAİL’DEN KINAMA

  İsrail Dışişleri Bakanlığı bugün yaptığı açıklamayla kararı kınadı. Bakanlık, bu "gülünç duruma" bir son verilmesini isterken İngiliz hükümetini harekete geçmeye çağırdı.

   

  Açıklamada, mahkeme tarafından verilen karar "hatalar komedisi" olarak değerlendirilirken, olayın iki ülke arasındaki ilişkilere zarar verebileceği vurgulandı.

   

  Kararı eleştiren bir başka yetkili ise İsrail'in İngiltere Büyükelçisi Ron Prosor oldu.

   

  “Durum artık dayanılmaz bir noktaya geldi" diyen Prosor, İngiliz hükümetinin kendilerini anlayacağını düşündüğünü ve artık açıklamalardan çok tepki göstermenin zamanının geldiğini söyledi. 

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı