Dünya Haberleri

  İngiltere'den İran'a nükleer mesaj

  A.A.
  24.01.2011 - 14:59 | Son Güncelleme:

  İngiltere Dışişleri Bakanı William Hague, İstanbul'daki İran görüşmelerinin ardından "tercih İran'ın" diyerek, İran'ın, nükleer programı konusunda uluslararası endişeleri gidermek için ciddi olduğunu ispatlaması gerektiğini, yoksa artan bir uluslararası izolasyonla karşılaşacağını kaydetti.

  İngiltere Dışişleri Bakanlığının resmi internet sitesinde yer verilen açıklamasında Hague, "(AB Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi) Catherine Ashton'ın da belirttiği gibi, İstanbul'daki görüşmelerde, güven oluşturulması ve İran'ın nükleer programı konusunda uluslararası endişeleri gidermesi için belirli görüşlerin ortaya konduğunu" bildirdi. Bu görüşlerin, detaylı ve uluslararası hukuka dayanarak ortaya konduğunu vurgulayan Hague, şunları kaydetti:

  "İran'ın ön koşullar koyarak ısrarcı olması ve bununla ilgilenmeyi reddetmesi gerçekçi değildir ve son derece hayal kırıklığı yaratmıştır. Bu 5 1'in (BM Güvenlik Konseyi daimi üyeleri ile Almanya) açık ve birleşmiş kararıdır. İran'ın buna anlamlı bir şekilde dahil olmaması, baskının artmasına neden olacaktır. Şimdi tercih İran'ın. İlerleme kaydetmek için her türlü çabayı sarf ettik. Endişelerimize diplomatik bir çözüm bulunması konusuna bağlıyız ve gelecekteki görüşmeler için kapı açık duruyor. Ancak İran nükleer programı konusunda, uluslararası endişeleri gidermek için ciddi olduğunu ispatlamalı. Yoksa, artan bir uluslararası izolasyonla karşılaşır."

  AB Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Ashton da görüşmelerin ardından BBC'ye yaptığı açıklamada, "Hayal kırıklığına uğradım ama kapıyı açık tutuyorum" demişti.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı