Dünya Haberleri

  İngiltere'den Filistin Yönetimi'ne Hamas yardımı

  A.A.
  26.01.2011 - 14:55 | Son Güncelleme:

  El Cezire televizyonu ve İngiliz Guardian gazetesi , İngiliz İstihbarat servisi MI6'in, Filistin Yönetimi'ne Hamas'a karşı operasyonlarında yardımcı olduğunu ileri sürdü.

  Televizyon, "Filistin Belgeleri" adını verdiği belgelerde yer alan bilgilerden hareketle, MI6'in, Hamas'a karşı geniş çaplı operasyonlar için Filistin Yönetimi'ne gizli plan hazırlamakta yardım ettiği, silah verdiği ve Filistin Yönetimi güvenlik kurumlarına mali destek sağladığını öne sürüyor.

  Haberlerde, söz konusu planın, örgütün liderlerinin ve militanlarının hapse atılmasını, radyo istasyonlarının kapatılmasını ve camilerdeki imamların değiştirilmesini içerdiği kaydedildi.

  İddialara göre, söz konusu plan 2004 yılında hazırlanmış ve Kudüs'te yerleşik bir MI6 mensubu tarafından, o dönemdeki Filistinli güvenlik yetkililerinden Cibril Rajub'a verilmiş.

  Guardian gazetesi, söz konusu planın önemli bölümünün Filistin Yönetimi tarafından yerine getirildiğini de yazdı.

  Gazete ayrıca, doğrulandığını belirttiği İngiliz belgelerinin, öncelikle dikkat edilecek konular arasında suikast eylemcilerini ve roketleri sıraladığını da belirtti.

  MI6'in hazırladığı "Filistin Güvenlik Planı"nda, Hamas'ın ve diğer militan grupların "orta dereceli yöneticilerinin gözaltına alınması", silahlarına ve mali kaynaklarına el konulması tavsiye ediliyor.

  Planda ayrıca, Mısır'dan Gazze'ye silah kaçakçılığı ile mücadelenin yolları da çiziliyor.

  Guardian, belgelerden birinde, bir kaç ay öncesine kadar Filistinli güvenlik kuvvetlerinin eğitiminden sorumlu olarak görev yapan General Keith Dayton'un, 2009 yılında, Filistinli Başmüzakereci Saib Erekat'a, "İstihbarattaki çocuklar iyi. İsrailliler onları seviyor. Ama, insanlara işkence ederek, uluslararası bağışçı ülkeler nezdinde bazı sorunlara neden oluyorlar" dediğini aktardı.

  İnsan hakları örgütleri, Filistin cezaevlerinde tutuklulara işkence yapıldığı yolundaki iddialarını uzun bir süredir dile getiriyor.

  El Cezire televizyonu da belgelerden birinin, İngiltere'den Filistin Yönetimi'ne bağışlarını gösterdiğini, bu bağışlardan bir kısmının, düzenli olarak kötü muamelelerin yapıldığı Filistin Cezaevleri İdaresi'ne ve İstihbarat Servisi'ne aktarıldığını ileri sürdü.

  Belgelere göre, Filistin Yönetimi, General Dayton'un, Hamas'la mücadele edebilmek amacıyla, Filistin Güvenlik güçlerinin silahlarının artırılması için İsrail'i ikna etmesini de istemiş.

  9 Haziran 2009 tarihli bir belgeye göre, İsrail ile Filistin Yönetimi arasında güvenlik işbirliğinin artmasından sonra, Filistin Yönetimi, İsrail'e "Filistin Yönetimi'nin Güvenlik Alanındaki Başarıları" konulu bir belge sunmuş. Bu belgede, Şubat 2008 ile Mayıs 2009 tarihleri arasında, silahlı örgütlerin üyesi 3,700 militanın tutuklandığı, 4,700 kişinin sorgulandığı, bu örgütlerin 1,100'den fazla silahına, 2,5 milyon şekelden (yaklaşık 715 bin dolar) fazla parasına el konulduğu bilgileri yer alıyor.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı