Gündem Haberleri

GÜNDEM

  İngiltere'deki ırkçı cinayette polisi utandıran gerçek

  Birce BORA / LONDRA
  24.06.2013 - 11:24 | Son Güncelleme:

  İngiliz polisinin, ırkçı bir cinayete kurban giden Stephen Lawrence'ın toplum gözündeki güvenilirliğini azaltmak için özel bir operasyon yürüttüğü ortaya çıktı.

  İngiliz polisinin, 1993 yılında ırkçı bir cinayete kurban giden ve güvenlik güçleri ile yargı sisteminin yetersizliği nedeniyle katilleri 2012 yılına kadar hapse atılamayan, Stephen Lawrence’ın ve ailesinin toplum gözündeki güvenilirliğini azaltmak için özel bir operasyon yürüttüğü ortaya çıktı./images/100/0x0/55ea4a84f018fbb8f8765b77
   
  Guardian gazetesine ve Channel4’da yayınlanan "Dispatches" programına konuşan Peter Francis adlı eski gizli polis, yetkililerin kendisinden Lawrence ailesinin içine sızarak onlarla ilgili bir karalama kampanyasnda kullanılabilecek bilgiler toplamasını istediğini iddia etti.
   
  Francis, cinayet ertesinde ırkçılık karşıtı bir aktivist rolü yaparak aileye yakınlaştığını anlattı.
   
  Kurbanın annesi Doreen Lawrence, "Bu, yıllar boyunca ortaya çıkan tüm gerçeklerden daha şoke edici. Hiçbir şey ailemizi ve çevremizdeki insanları karalama çabasını haklı gösteremez" dedi. 
   
  İngiltere Başbakanı David Cameron, iddialara ilişkin soruşturma başlatılması için polise talimat verdi.

  Cameron'ın sözcüsü, "Sayın Başbakan çıkan haberlerden dolayı derin endişe duyuyor. Polisten acilen soruşturma başlatmasını istedi" dedi.

  'KURUMSAL IRKÇILIK'
   
  18 yaşında Londra’da bir otobüs durağında bıçaklanarak hayatını kaybeden Lawrence’a saldıran beş kişi cinayetten sadece birkaç gün sonra tespit edilmiş ancak gözaltına alınan bu kişiler polisin ve yargının hataları nedeniyle suçsuz bulunmuştu. Daha sonra polisin davaya bakışı ile ilgili yapılan bir incelemede, "İngiliz polisinin kurumsal olarak ırkçı" olduğu sonucuna varılmış, bu da ülkenin güvenlik sisteminde köklü değişikliklere gidilmesine neden olmuştu.
   
  Lawrence’ı bıçaklayan iki kişi  2012’de yeniden yargılandı ve hapis cezasına çarptırıldı.

  Etiketler: son dakika
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı