Dünya Haberleri

  İngiltere'de Türkiye tarzı terör protestosu

  LONDRA(ANKA)
  05.07.2007 - 16:48 | Son Güncelleme:

  Türkiye’de son birkaç yıldır şehirlerde yapılan terör saldırılarının ardından o bölgenin Türk bayraklarıyla donatılması İngiltere’ye de ilham verdi. İngiliz gazeteleri, her yere Britanya bayrakları asılmasını istedi.

  İngiltere’de ve İskoçya’da geçen hafta yapılan terör saldırıları girişiminin ardından İngiltere’de milliyetçilik yükseliyor. İngiliz The Sun gazetesi, ilk sayfasını tamamen Britanya bayrağıyla kaplı sayı çıkardıktan sonra bu kez bütün İngilizlere bayrak dağıtmaya başlandı. Gazete, kendisine 70 pence’lik (2 YTL) pul ve büyük bir zarf gönderen herkese 60x90 santimetre boyutlarında bir Britanya bayrağı göndereceğini duyurdu.

  Gazete, internet sitesine koyduğu ve üzerinde “Britanyalı olmaktan gurur duyuyorum” yazan Britanya bayraklarını da herkesin bilgisayarına indirerek masa üstü görüntüsü yapmasını istedi.

  GUARDIAN TÜRK BAYRAĞI ASILMASINA ÇİRKİN DEMİŞTİ

  Ülkenin her yerine Britanya bayrakları asılması çağrısını yapan The Sun gazetesinin bu kampanyası İngiliz Guardian gazetesi tarafından da duyuruldu. Guardian gazetesi, The Sun’ın, İngilizlerden Britanya bayrağını “terörün yüzüne doğru dalgalandırmasını istediğini” yazdı.

  Daha önce Cumhuriyet yürüyüşleri sırasında İstanbul Boğazı’nda dalgalanan Türk bayrakları için “neredeyse rüzgar türbinleri kadar çirkin” değerlendirmesi yapan Guardian gazetesinin, İngiltere’de başlayan bayrak kampanyası için benzer bir değerlendirme yapmayı tercih etmedi.

  Türkiye’de bir süredir özellikle şehir merkezlerine yönelik terör saldırılarının ardından, saldırının yapıldığı bölgenin çevresindeki ev ve dükkanlar Türk bayrağı asarak terör örgütünü protesto ediyordu.

   

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı