Gündem Haberleri

  'İngiltere'de terörle mücadele yasası hakları ihlal ediyor'

  LONDRA (A.A)
  23.02.2006 - 10:38 | Son Güncelleme:

  Uluslararası Af Örgütü, İngiltere'de 11 Eylül ve 7 Temmuz saldırılarından sonra çıkartılan terörle mücadele yasalarının, ciddi insan hakları ihlallerine yol açtığını bildirdi.

  Örgüt raporunda, yeni yasaların mahkemelerin gücünü sınırladığı ve işkenceyle elde edilen delillerin mahkemelerde kullanılmasına ilişkin yasağın etkisini ortadan kaldırmaya yönelik hükümler içerdiği belirtildi. İngiltere'nin çıkarttığı yasalarla diğer bazı ülkelere insan hakları ihlalleri konusunda cesaret verdiği ifade edilen raporda, yabancı terör zanlılarının süre kısıtlaması olmaksızın gözaltında tutulmalarına olanak veren yasanın, süresiz ev hapsine dönüştürülmüş olması da sert şekilde eleştirildi.

  Örgüt, bu şekildeki ev hapsi ve diğer kontrol uygulamalarının mutlaka “tazmin edilmesi” gerektiğini bildirdi.
  Raporda ayrıca, İngiliz devlet kurumlarının kişileri ”uluslararası terörist” ilan etmekte aceleci davrandığı, bunun ilgili şahıslar ve aileleri için çok kötü sonuçlar doğurabildiğine dikkat çekildi.

  İngiliz hükümetinin işkence konusundaki tutumunun uluslararası düzeyde kaygı yarattığı ifade edilen raporda, bu tutumun diğer pek çok ülkenin insan hakları ihlallerine “yeşil ışık” yakar nitelikte olduğu savunuldu.

  İngiltere'yi, geldikleri ülkelere geri gönderilmeleri halinde işkence görecekleri ihtimali olanların sınırdışı edilmelerine yönelik uygulamaları nedeniyle de eleştiren örgüt, bu durumun diğer ülkelerdeki işkenceyi önleme amaçlı değişim süreçlerini de olumsuz yönde etkilediğini savundu.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı