Dünya Haberleri

  İngiltere'de terör alarmına 21 gözaltı

  LONDRA (A.A)
  10.08.2006 - 12:43 | Son Güncelleme:

  İngiliz polisi, İngiltere ve ABD seferindeki uçakların havada infilak ettirilmesiyle ilgili terör saldırısı planının önlendiğini ve olayla ilgili 21 kişinin gözaltına alındığını bildirdi.

  Üst düzey polis yetkilisi Paul Stephenson, önlenen saldırı planıyla bağlantılı olarak Londra, kentin dış mahalleleri ve Birmingham'da 21 kişinin gözaltına alındığını ve çeşitli yerlerde araştırmaların da sürdüğünü kaydetti.

  İlk olarak bir polis sözcüsünün, uçak havadayken infilak ettirme amacındaki büyük bir terörist planın uygulanmasının, istihbarata dayalı, polisin terörle mücadele birimi ve güvenlik servislerinin ortak operasyonuyla önlendiğini, planda özellikle İngiltere-ABD seferi yapan uçakların hedef alındığını düşündüklerini açıklamasından sonra iki ülke de güvenlik tedbirlerini artırdı.

  ABD ve İngiltere'de güvenlik tehdit alarm düzeyi yükseltilirken, Londra'ya uçak seferleri geçici olarak durduruldu.
  İçişleri Bakanı John Reid, iç güvenlik servisi MI5 ile birlikte çalışan polisin, önemli sayıda can kaybına yol açacak bir dizi uçağın düşürülmesi planıyla ilgili soruşturma yürüttüğünü açıkladı.

  Önlenen terörist saldırının amacının “birkaç uçağı havada infilak ettirmek ve önemli sayıda can kaybına yol açmak” olduğunu söyleyen Reid, polisin, İngiltere'ye karşı büyük tehdit olduğu düşünülen terör planının uygulanmasını engellemek için büyük bir operasyon düzenlediğini belirtti.

  Polis ilk açıklamasında saldırı planında uçağı, el bagajında taşınan patlayıcılarla infilak ettirmenin amaçlandığını belirtilirken, bir polis kaynağı, saldırı planında “sıvı kimyasal” maddenin yer aldığını düşündüğünü söyledi.

  İngiltere'nin uçaklara terör saldırı planının önlendiği açıklamalarından sonra ABD İç Güvenlik Bakanlığı da bütün ticari uçaklar için tehdit düzeyini yükseltti, Amerikalı yetkililer içecekler dahil bütün ticari uçuşlarda sıvıları yasakladı.
  İngiliz havaalanları idaresi, bütün Avrupa uçak şirketlerinden yeni güvenlik tedbirlerinin alındığı Londra'nın ana Heathrow havaalanına uçuşlarını askıya almasını istedi.

  Bu arada, İngiltere Başbakanlık bürosu, Başbakan Tony Blair'in önlenen terörist plandan ABD Başkanı George Bush'u haberdar ettiğini açıkladı.

  Başbakanlık bürosu, Blair'in gece boyunca Bush'a operasyon konusunda bilgi verdiğini, önceki gün tatile çıkan Blair'in Londra ile sürekli temas halinde olduğunu ve operasyona tam destek verdiğini de belirtti.

  HEATHROW GEÇİCİ OLARAK KAPATILDI

  Londra'daki Heathrow havaalanı, güvenlik alarm düzeyinin artırılması üzerine Avrupa'dan uçuşların çoğuna geçici olarak kapatıldı.

  İngiltere havayolları idaresi BAA'nın bir sözcüsü, Heathrow'a gelmek üzere havalanan uçakların bu durumdan etkilenmeyeceğini, ancak Heathrow'a gün içinde yapılacak diğer seferlerin iptal edilmesi çağrısında bulunulduğunu kaydetti.

  İngiliz havayolları British Airways, hükümetin talimatıyla İngiltere havaalanlarından kalkan hiçbir uçağa el bagajı kabul edilmeyeceğini bildirdi.

  British Airways, bu talimatın İngiltere havaalanlarında faaliyet gösteren bütün havayolları tarafından uygulanacağını da açıkladı.

  İspanyol havayolu şirketi Iberia, İngiltere'ye 4 seferini iptal etti, İtalyan firması Alitalia Roma'dan Londra'ya 4 ve Milano'dan 2 seferini durdurduğunu açıkladı.

  Alitalia'dan yapılan açıklamada, diğer seferlerin iptal edilip edilmeyeceğine gün içinde karar verileceği belirtildi. İngiliz havayolu şirketi British Airways de Heathrow'a ve Heathrow'dan tüm yurt içi ve dışı seferlerini TSİ 17.00'ye kadar iptal ettiğini açıkladı.

  Avustralya havayolu şirketi Qantas ise yeni geçici güvenlik önlemleri çerçevesinde İngiltere'den yapılan seferlerde el bagajlarına sınırlama getirdiğini bildirdi.

  Uluslararası Brüksel havaalanından Londra'ya bütün uçuşlar ikinci bir emre kadar iptal edildi, ayrıca Alman havayolu şirketi Lufthansa, Fransız havayolu şirketi Air France ve Yunan havayolu şirketi Olympic öğlene kadar İngiltere'ye tüm uçuşlarını durdurduğunu açıkladı.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı