Gündem Haberleri

  İngiltere'de 'telekulak' yasası hazırlığı

  LONDRA (A.A)
  15.01.2006 - 11:45 | Son Güncelleme:

  İngiltere Başbakanı Tony Blair'in, Avam Kamarası mensubu milletvekillerinin telefonlarının dinlenmesine engel olan 40 yıllık yasayı kaldırmaya hazırlandığı öne sürüldü

  Independent on Sunday gazetesinin haberinde, Blair'in bu yöndeki hazırlığına kendi kabinesinden son derece sert karşı çıkışlar yapıldığı, ancak Başbakan'ın ısrarlı tutumunu değiştirmeye niyetli görünmediği iddia edildi. Blair'in bu yöndeki yasal hazırlığı önümüzdeki birkaç hafta içinde Avam Kamarası'nda açıklamasının beklendiğini belirten gazete, bu yasanın çıkmasından sonra hiçbir İngiliz parlamenterin gizli servis ve benzeri güvenlik birimlerince dinlenmediğinden emin olunmadığını yazdı.

  İngiltere'de parlamenterlerin telefonlarının dinlenmesini önleyen yasa Harold Wilson'ın başbakanlığı sırasında çıkarılmış ve bu düzenlemeye de “Wilson doktrini” adı verilmişti. Independent, yasanın yürürlükten kaldırılmasının 7 Temmuz bombalı saldırılarının ardından istihbarat örgütü MI5'ın gücünü artırma çabalarına yönelik olduğunu savundu.

  Gazete, Blair'in, yasanın yürürlükten kaldırılmasını savunurken, ”milletvekillerinin de sıradan vatandaşlardan farklı olmaması” görüşünü dile getireceğini kaydetti.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı