Gündem Haberleri

GÜNDEM

  İngiltere'de sigara satın alma yaşı yükseltiliyor

  LONDRA (A.A)
  02.02.2006 - 11:23 | Son Güncelleme:

  İngiltere Sağlık Bakanlığı tarafından hazırlanan bir yasa teklifiyle, gençlerin sigara satın alabilme yaşının 16'dan 18'e çıkartılmasının planlandığı bildirildi.

  Hükümet tarafından yakın zamanda Avam Kamarası'nın oyuna sunulacağı belirten teklifin, 2006 yılının ikinci yarısında yasalaşması bekleniyor. Teklifin yasalaşması halinde, sigara da alkollü içeceklerle aynı yasak kapsamına alınmış olacak.

  İngiltere'de halen uygulanan yasalara göre gençlerin sigara satın alabilmek için 16, alkollü içecek satın alabilmek için de 18 yaşını doldurmuş olmaları gerekiyor.
  Sağlık Bakanlığı tarafından hazırlanan yasa teklifi, sigara karşıtı sivil toplum kuruluşları tarafından memnuniyetle karşılandı.

  Ana muhalefet partisi Muhafazakar Parti sözcüleri ise, hükümeti çelişkili davranmakla suçladı. Esrarın C sınıfı uyuşturucular arasına alınarak sigaradan bile daha kolay ulaşılabilir ve içilebilir bir madde haline getirildiğine dikkat çeken parti sözcüsü David Davies, ”Hükümet gençlere sigara içmenin zararlı olduğunu söyleyip bunu yasaklarken, esrarı ise adeta özendiriyor” dedi.

  Etiketler: son dakika
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı