İngiltere'de peçe tartışması

A.A
20.09.2013 - 17:09 | Son Güncelleme:

İngiltere'de mahkemelerde va hastanelerde peçe takılmasıyla ilgili tartışılmalar devam ederken, İngiltere Müslüman Konseyi konunun büyümesinden ve tartışmalardan duyduğu rahatsızlığı dile getirdi.

İngiltere'deki Müslüman toplumun bir araya geldiği şemsiye kuruluş olan İngiltere Müslüman Konseyi'nden yapılan açıklamada, hastanelerle yakın temas halinde olunduğu ve şimdiye kadar peçe takan doktorlar, hemşireler ya da sağlık personeliyle ilgili herhangi bir şikayet alınmadığı bildirildi.

"Zaten hastanelerde, çok az peçeli sağlık çalışanı var" denilen açıklamada, İngiltere'deki sağlık sistemiyle ilgili tartışabilecek daha ciddi konular varken, peçe konusunun ülke gündemine taşınmasından duyulan rahatsızlık ifade edildi.

Konseyin Sosyal ve Aile Komitesi Başkanı Talat Ahmed de, İçişleri Bakan Yardımcısı Jeremy Browne'un "bazı kız çocuklarının peçe takmaya zorlandığı" sözlerini ve peçe yasağı konusunun ülke genelinde tartışılması önerisini eleştirerek, "Bu konuyu zaten 10 yıldan fazla süredir tartışıyoruz ve her tartıştığımızda, Müslümanlığa ilişkin olumsuz yorumlara maruz kalıyoruz. İngiltere'de peçe takan kadın sayısı az ve bu kişiler de kendi özgür iradeleriyle peçe takıyorlarsa buna izin verilmeli. Bu kişisel bir tercihtir" diye konuştu.

İngiliz Mahkemesi bu hafta, peçeli Müslüman bir kadının ifade verirken peçesini çıkarması gerektiğine hükmetmişti. Kadının ifadesinin geçerliliği çerçevesinde, mahkeme salonunda peçesiyle oturabileceği ancak ifade veremeyeceği bildirilmişti.

İngiltere'de şimdi de Ulusal Sağlık Hizmetleri'ne (NHS) bağlı çalışan personele peçe yasağı uygulanıp uygulanmaması tartışılıyor. Sağlık Bakanlığı, doktorların çalışma düzenini belirleyen Genel Tıp Konseyi'ne başvurarak "hastalarla 'uygun tarzda' yüz yüze etkileşimin sağlanması için" sorunu ele almasını istedi. İngiliz basını bazı hastanelerin, ülke genelinde geçerli bir düzenleme bulunmamasına karşın personelinin peçe takmasını yasakladığını bildiriyor.

İngiltere Sağlık Bakanı Jeremy Hunt, BBC'ye yaptığı açıklamada, "Hastaların, kendilerine bakan doktor ve hemşirelerle gerektiği gibi etkileşimde bulunması çok önemli. Ben hasta olsam, beni tedavi eden doktor ve hemşirenin yüzünü görebilmek isterdim" dedi.

Etiketler:


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı