Dünya Haberleri

DÜNYA

  İngiltere'de Orams davası başladı

  Hürriyet Haber
  12 Kasım 2009 - 14:09Son Güncelleme : 12 Kasım 2009 - 14:09

  KKTC'de eski Rum malı üzerine villa inşa eden Linda-David Oram çifti ile mülkün eski sahibi Kıbrıslı Rum Meletis Apostolides arasında açılan ve kamuoyunda "Orams davası" olarak bilinen dava, İngiltere İstinaf Mahkemesinde görüşülmeye başladı.

  Londra'daki "Royal Courts of Justice" mahkemesinde görülen davanın bu sabah erken saatlerde başlayan duruşmasına, Oram çifti ile Apostolides avukatlarıyla birlikte geldi.

  Yarın da devam etmesi beklenen davanın bugünkü duruşmasında, ilk olarak tarafların avukatları dinleniyor.

  Bu arada mahkemenin önünde KKTC'ye yönelik izolasyonların kaldırılması için İngiltere'de faaliyet gösteren başta "Ambargolular" adlı sivil toplum kuruluşu olmak üzere, birkaç KKTC'li sivil toplum örgütü, Orams çiftine verdiği desteği gösterdi. "Orams çiftini seviyoruz", "Kıbrıslı Türklerin de hakları var" ve "Kuzey Kıbrıs için adalet" yazılı pankartlar taşıyan sivil toplum kuruluşlarının yetkilileri ile mahkemenin önünden geçen bazı Rumlar arasında ara sıra küçük tartışmalar oldu.

  Geçen nisan ayında Avrupa Toplulukları Adalet Divanı (ATAD), Rum mahkemesinin 2004 yılında Apostolides lehine aldığı kararın, tüm AB ülkeleri tarafından dikkate alınması yönünde bir tavsiye kararı aldı.

  Bu kararın KKTC'de emlak sahibi olan çok sayıda İngiliz için emsal oluşturabileceği belirtilmişti. İngiltere İstinaf Mahkemesinin, ATAD'ın bu tavsiye kararının hayata geçirilip geçirilmeyeceği konusunda karar vermesi öngörülüyor.

  Duruşmaların ardından alınacak kararın ise hemen açıklanması beklenmiyor. Nihai kararın, ileri bir tarihte açıklanması öngörülüyor.
  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı