« Hürriyet.com.tr
MENÜ

İngiltere'de McLaren zaferi

Formula 1'in İngiltere ayağı olan Silverstone pisti Hakkinen'in geri dönüşüne tanık oldu. Finli pilot takım arkadaşı Coulthart'ın yarışı erken terk etmesine rağmen açık farkla kazanırken Ferari pilotları Schumacher ikinci, Barricello üçüncü oldu.

Hürriyet Haber
SON GÜNCELLEME

Formula 1'in İngiltere ayağı hiç beklenilmeyen bir sonuçla sona erdi. Yarış öncesi herkes BMW ve Ferari arasındaki çekişmeye odaklanırken 'Unutalan efsane' Hakkinen geri döndü, birinciliği fark yaparak elde etti. Schumacher, ikinci olurken takım arkadaşı Barricello'nun yarışı üçüncü bitirmesi Ferarri için teselli oldu.

İngiltere’nin Silverstone pistinde 60 tur üzerinden yapılan 308.356 kilometrelik yarışa ilk sırada başlayan genel klasman birincisi ve geçen yılın şampiyonu Ferrari sürücüsü Alman Michael Schumacher, 4. tur sonunda birinciliği Mika Hakkinen’e kaptırdı. Hakkinen, bu sezon en başarılı performansını gösterdiği bu yarışta, 5. turdan itibaren bitime dek üstünlüğünü sürdürdü ve bu sezonki ilk birinciliğini elde etti.

 Geçen yıl Ağustos ayından bu yana ilk kez yarış kazanan McLaren Mercedes sürücüsü Hakkinen, 1.25.33.77’lik derece elde ederken, kariyerindeki 19., bu pistteki de ilk birinciliğini kazanmış oldu.

Yarışın başlamasıyla birlikte ilk turda Jordan takımından Jarno Trulli David Coulthart'a çarptı. Trulli yarış dışında kalırken Coulthard, yarışa ikinci turda 18'inci olarak döndü. Bu arada BAR takımından Olivier Panis de çıkış alamayıp yarışı ilk turda terk tedenler arasındaydı. coulthard sorunlarını gideremeyince 4'üncü turda yarışa veda etti.

 Yarışın 6'ıncı turunda Hakkinen Schumacher'i geçerek ikinciliğe iterken ikinci turdan beri üçüncü sırda bulunan Montaya yaptığı ataklarla ilk üç sıranın sürekli değişmesine neden oldu. Bu çekişmeye daha sonraki turlarda Ferari takımının ikinci pilotu Brezilyalı Barricello'da katıldı.

37'inci turda Ralf Schumacher teknik bir problemden ötürü yarış dışı kalmak durumunda kaldı. Bu turda birinciliği elinde bulunduran Hakkinen ile üçüncü Barricello arasındaki fark 37 saniyeye çıkmıştı.

Yarış'ta bu noktadan sonra büyük bir kopma yaşanmadı ve McLaren, Hakkinen'in üstün çabası ile birinciliğe ulaşırken, Ferari, Schumbacher ve Baricello ile ikinci ve üçüncü sıranın sahibi oldu.

SIRALAMA

1- M. Hakkinen - McLaren
2- M. Schumacher - Ferrari
3- R. Barrichello - Ferrari
4- J.P. Montoya - Williams
5- K. Raikkonen - Sauber
6- N. Heidfeld - Sauber

SCHUMACHER REKORU EGALE EDEMEDİ

 İngiltere Silverstone pistinde yarış başlamadan önce pilotlar olduukça gergindi. Ancak içlerinden birinin gergin olması için diğerlerine nlazaran daha fazla sebebi vardı. Bu yıl liderliği erken ele geçiren Michael Schumacher'in bu yarışı da kazanması durumunda, Alain Prost'a ait 51 yarışlık Formula 1 birinciliği rekoru egale edilmiş olacaktı.

Bu sezon 11 yarışta 6, kariyerinde de 50 birinciliği bulunan Michael Schumacher’in, 51. birinciliğini alıp rekoru yineleme isteği gerçekleşmezken, Alman sürücü, sezonun son 6 yarışına 84 puanla ilk sırada girdi. Genel klasmanda Schumacher’i, 47 puanla David Coulthard, 34 puanla Rubens Barrichello, 31 puanla Williams-BMW ekibinden Michael Schumacher’in kardeşi Ralf Schumacher, 19 puanla Mika Hakkinen, 15 puanla da Juan Pablo Montoya izliyorlar.

Markalar klasmanında ise sıralama şöyle:

1-Ferrari 118 puan
2-McLaren Mercedes 66 puan
3-Williams-BMW 46 puan
4-Sauber 19 puan
5-Jordan 15 puan
6-BAR-Honda 12 puan

Şampiyonada sezonun 12. yarışı, 29 Temmuz Pazar günü Almanya’da yapılacak. 


Bunları da Beğenebilirsiniz
İlişkili Haberler