Gündem Haberleri

  İngiltere'de Lord Green yeni görevine başladı

  EkoNet
  13.01.2011 - 15:18 | Son Güncelleme:

  İngiltere Ticaret ve Yatırımdan Sorumlu Devlet Bakanı olarak yeni görevine 11 Ocak günü başlayan eski HSBC Bankası Grup Başkanı Lord Green, uluslararası ticareti görüşmek üzere İş Dünyası Elçileri için 10 Dawning Caddesi’nde gerçekleştirilen etkinlikte Başbakana eşlik etti.

  Lord Green, Birleşik Krallık’ın büyüme ve iyileşmesi için hayati önem taşıyan Hükümet genelinde ticaret stratejisi oluşturulmasından ve ülkeye uluslararası yatırım çekilmesinden sorumlu olacak. Hem İşten sorumlu Devlet Bakanına hem de Dışişleri Bakanına bağlı olarak çalışacak.

  Geçtiğimiz yıl, ihracat Birleşik Krallık GSMH’sının dörtte birinden biraz fazlasına ulaşırken, içe dönük yatırım sayesinde de ülkede 94,000 yeni iş alanı açıldı. Hükümet, bu durumu daha da ileriye götürmekte kararlı.

  Başbakan David Cameron şunları söyledi:

  "Yurdumuzda binlerce iş alanı yaratılıp güvence altına alınmasına yardımcı olması açısından, uluslar arası ticaret ve yatırım, Britanya’nın ekonomik büyümesi için kesinlikle vazgeçilmez bir öneme sahiptir. Dolayısıyla, ticaret misyonumuzu daha da ileri götürmek üzere Stephen’in Hükümete katılmasından büyük bir memnuniyet duymaktayım.

  "Britanya’nın güçlü uluslar arası ilişkiler geliştirmesine yardımcı olması, yeni ticaret bağlantıları açması ve ülkeye kaliteli içe dönük yatırım çekmesi açısından Stephen’in uluslar arası iş deneyimi Koalisyon’un son derece değerli bir parçası olacaktır.”

  İş Dünyasından Sorumlu Devlet Bakanı Vince Cable ise şunları söyledi:

  "Bu Hükümet, ticaret ve yatırımın teşvikini, Britanya’nın ekonomik büyümesinin kilit önceliklerinden birisi olarak görmektedir.

  "Öcellikle de büyümekte olan piyasalar konusundaki derin bilgisi de dahil olmak üzere iş dünyasından gelen artalanıyla Stephen Bakanlık ekibimize mükemmel bir artı sağlayacaktır.”

  Dışişleri Bakanı Wiliam Hague’in sözleri:

  "Britanya için ekonomik büyümeyi ve iyileşmeyi destekleyen bir dış politika sürdürmek konusunda kararlıyım.

  "Stephen’ın atanması ise Britanya’nın denizaşırı ülkelerdeki iş hacmine yardımcı olmak ve Birleşik Krallık’a yatırımı teşvik etmek konusunda daha etkinleşmemizi sağlayarak Dışişleri Bakanlığındaki yeni ticarileşme çalışmalarının daha da ileriye götürülmesine yardımcı olacaktır.

  Ticaret ve Yatırımdan Sorumlu Devlet Bakanı Lord Green ise şunları söyledi:
  "Bu, Hükümete katılmak için heyecan verici ve sınayıcı bir dönem.

  "Bu Hükümet, ticaret ve yatırımın Birleşik Krallık ekonomisinde dengeli ve sürdürülebilir büyümenin teşviki için kilit bir rol oynamak konusunda kararlı. Ve ben de bu sınavın verilebileceğine inanıyorum.

  "Britanya’nın 21. yüzyılda şekillenen dünya ekonomisinde güçlü rekabet imkânına sahip kendine has avantajları var. Hepimizin bildiği üzere, en iyi seviyesindeki Britanya ticareti, en az dünya kalitesinde olan yaratıcılık, etkinlik, esneklik ve dinamikten ilham almaktadır.

  "Küçük ya da büyük, yenilikçi ya da geleneksel veya ürün ya da hizmet odaklı olsun önlerine çıkan fırsatları ve uluslar arası piyasaları keşfedip bunlarla çalışırken her tür iş alanını desteklemeyi büyük bir heyecanla bekliyorum. Aynı şekilde görevimiz, Britanya için akranları arasında ve gelişmekte olan piyasalar içerisinde güçlü bir artı imaj oluşturarak Birleşik Krallık’ın üretken uluslar arası yatırımlar açısından en misafirperver ve ılımlı varış noktası olmasını sağlamak olacaktır.”

  Ticaret stratejisi, Başbakanlık Ticaret Danışmanı Lord Brittan tarafından hazırlanan Hükümetin Beyaz Raporu ile birlikte baharda yayınlanacak. Rapor, ticaret ve yatırımla uğraşan bir ulus olarak Birleşik Krallık’ın mevcut konumunu değerlendirecek ve yeni iş fırsatları açılması ile dışa açıklığın Birleşik Krallık’a sağlayacağı yararların garantiye alınmasına yönelik bir strateji belirleyecek.

  Birleşik Krallık, şu anda dünyanın en büyük altıncı ihracatçı ülkesi ve yabancı pazarlarda en büyük ikinci yatırımcı ülkesi konumundadır. Dünya şampiyonu birçok sektör, Avrupa’nın diğer bölgelerinde, Amerika’da ve Japonya’da dünyanın en büyük ve gelişmiş pazarlarında kendilerine güçlü bir yer edinmiş durumdadır. Buradaki sınama ise, diğer piyasalardaki küresel gelirler arttıkça önümüzdeki on yıllar boyunca başarı kazanmak olacaktır.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı