Dünya Haberleri

DÜNYA

  İngiltere'de Irak savaşı soruşturması başladı

  A.A.
  24 Kasım 2009 - 12:31Son Güncelleme : 24 Kasım 2009 - 12:32

  Birleşik Krallık'ta Irak savaşına yönelik soruşturma bugün başladı. Oluşturulan soruşturma komisyonu, Irak savaşına gitme kararının nasıl alındığı ve savaş sonrasında ülkenin izlediği politikaları masaya yatıracak.

  2001-2009 arası 8 yıllık bir süreyi kapsayacak soruşturma çerçevesinde, dönemin ve hala görevde bulunan bazı istihbarat ve savunma bakanlığı yetkilileri, askeri yetkililer, diplomatlar ve siyasetçiler komisyonun önüne çıkarak, soruları yanıtlayacak.

  Irak savaşı döneminde Birleşik Krallık'ın Başbakanı olan Tony Blair de soruları yanıtlayacak kişiler arasında bulunuyor. Blair'in yeni yılda dinlenmesi bekleniyor.

  Komisyon bugün soruşturmaya ülkenin savaş öncesi izlediği Irak politikasını dinleyerek başlıyor. Komisyonun başkanlığını yürütecek emekli bürokrat Sir John Chilcott'un yapacağı kısa açıklamanın ardından, eski bazı üst düzey yetkililer soruları yanıtlayacak. Chilcott soruşturmayla ilgili dün yaptığı açıklamada, "kimseyi aklamayacaklarını, hata yapıldığını tespit ettikleri an kimseyi eleştirmekten çekinmeyeceklerini" söylemişti.

  Soruları yanıtlayacak önemli isimler arasında Tony Blair'in yanı sıra Irak savaşı kararının alınmasında etkili isimlerden olan Birleşik Krallık'ın o dönemdeki ABD Büyükelçisi Sir Christopher Meyer ve yine Birleşik Krallık'ın o dönemdeki BM Büyükelçisi Sir Jeremy Greenstock da bulunuyor.

  Aylarca sürmesi beklenen soruşturmayla ilgili raporun, gelecek yıl ülkede yapılacak genel seçimlerden önce açıklanması öngörülmüyor.

  Bugünkü İngiliz gazeteleri ise Irak savaşı soruşturmasıyla ilgili eleştirilere yer vererek, "soruşturma sonrasında bazı kişiler hakkında ceza davası açılamayacağını" yazdı. Gazeteler ayrıca, soruşturmanın İngiliz askerlerinin savaş sırasında ve sonrasında Iraklı sivillere kötü muamele yaptıkları iddialarını da kapsaması gerektiği yönündeki görüşleri anımsattı.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı