Dünya Haberleri

  İngiltere'de insan kaçakçılığına darbe

  Hürriyet Haber
  11.10.2005 - 16:14 | Son Güncelleme:

  İngiliz polisinin açıklamalarına öre, İngiltere’de "son yılların en büyük insan kaçakçılığı" olarak nitelendirilen operasyonda, İngiltere’ye kaçak yollardan binlerce Kürt asıllı Türkiye vatandaşını soktukları belirtilen 10 Türk yakalandı. Zanlılarla ilgili ifade gazetede ve polis açıklamasında "Türkiye Kürdü" biçiminde yer aldı.

  İngiliz basını tarafından "multi-milyoner çete" olarak adlandırdıkları kişilerin yakalanışı ile ilgili konuşan İngiliz polisi, operasyon ile "son yılların en büyük insan kaçakçılığı çetesini çökerttiklerini" belirtti.

  Çetenin İngiltere’ye kaçak yollarla bir seferde 20 kişiye varan gruplar halinde büyük çoğunluğu Türkiye’deki Kürt asıllı kişileri soktuğu açıklandı.

  Her göçmenden aylar süren yolculuklar için 7 ila 12 milyar lira para aldıkları belirlenen çetenin otomobil, kamyon, uçak ve gemi ile İngiltere’ye bugüne kadar soktukları binlerce kişi üzerinden yüz milyarlarca lira para kazandıkları ifade edildi.

  KOD ADI: BLUE SKY

  Blue Sky (Mavi Gök) kod adıyla düzenlenen operasyonlar hakkında konuşan Scotland Yard Yetkilisi Tarık Gaffur, operasyonun "insan kaçakçılığı ağının en tepesine" düzenlendiğini belirtti.

  200 polisin katıldığı belirtilen operasyonda Fransa, İtalya, Hollanda, Belçika, Danimarka ve Europol’den de destek alındığı belirtildi.

  Operasyon çerçevesinde toplam 13 eve de baskın düzenlendiği açıklandı.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı