Gündem Haberleri

  İngiltere'de AB üyeliği yine gündemde

  AA
  02.07.2012 - 18:35 | Son Güncelleme:

  İngiltere'de euro bölgesindeki ekonomik krizle birlikte, ülkenin 1973 yılından beri sürdürdüğü AB üyeliği yine sorgulanıyor.

  İngiltere'nin eski Savunma Bakanı ve Muhafazakar Partili Liam Fox, Brüksel'le ilişkiler yeniden ele alınmadığı ve değerlendirilmediği sürece, Birleşik Krallık'ın AB'den ayrılması gerektiğini söyledi.

  İngiltere Başbakanı David Cameron'ın lideri olduğu Muhafazakar Parti'de, "iplerin Brüksel'in elinde olmaması gerektiğine" inanan çok sayıda milletvekilinin olması, ülkenin AB üyeliğinin sık sık gündeme gelmesine neden oluyor.

  Cameron, AB üyeliğinin referanduma götürülebileceğini söyleyerek, "ancak bunun doğru zamanda yapılması gerektiğini" ifade etmişti.

  İngiliz Parlamentosu'nda AB'ye şüpheyle bakan milletvekilleri, avro bölgesini borç krizinden kurtarmak için varılacak anlaşmalarda, İngiliz kurumlarının taviz vermemesi ve ülkenin bağımsızlığının olumsuz etkilenmemesi gerektiğini düşünüyor.

  İngiltere, euro bölgesinde bulunmasa da ticaretinin büyük bölümünü bu bölgeyle yaptığı için, ekonomisi krizden olumsuz etkileniyor.

  İngiliz ekonomisi, iki çeyrek üst üste daralarak önceki ay yeniden resesyona girmişti.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı