Gündem Haberleri

GÜNDEM

  İngiltere ve AB, Çin’e silah satışı konusunda çatışıyor

  Times
  13 Ocak 2011 - 00:00Son Güncelleme : 13 Ocak 2011 - 14:23

  AB Dışişleri Bakanı Catherine Ashton’ın, Pekin’e yapılan silah satışı üzerinde uygulanan 20 yıllık ambargo üzerinde reform yapılmasını teklif etmesi, İngiltere hükümetini rahatsız etti.

  Dünya gündeminin nabzı Planet'te atıyor

   

  Kısa zamanda Çin Başbakanı Wen Jiabao’nun ziyaret edeceği İngiltere, 1989’da yaşanan Tiananmen Meydanı katliamının ardından hayata geçirilen ambargonun sürdürülmesi gerektiği düşüncesini destekliyor.

   

  Pekin’in insan hakları karnesinin oldukça kötü olması ve bu alanda yaşanan yavaş ilerlemelerin, ambargonun tersine çevrilmemesi gerektiğini savunan İngiltere Başbakanı David Cameron, Ashton ile ciddi bir görüş ayrılığına girdi.

   

  Silah ambargosu üzerindeki tartışma, Çin’in yeni lideri olması beklenen Li Keqiang’ın, ileri teknoloji ürünleri üzerindeki denetimlerin kaldırılması için İngiltere’den yardım istediği günlere rastladı. Ancak Li, silah ticareti hakkına bir açıklamada bulunmadı.

   

  Ashton, silah ihracatı üzerinde uygulanan politik kısıtlamaların, özellikle güvenlik alanında Çin ile AB ülkeleri arasındaki işbirliğini etkileyen önemli bir engel haline geldiğini belirtti. Ashton, “AB’nin uygulamalarını değerlendirmesi ve bir adım öteye taşıması” gerektiğini belirterek İngiltere’yi şaşkınlığa uğrattı.

   

  Ashton’ın açıklamalarının, Pasifik’teki müttefiklerinin çıkarları doğrultusunda Pekin’in silah satışına karşı çıkan ABD’yi de rahatsız etmesi bekleniyor.Diğer yandan, AB üyeleri, Pekin’e uygulanan silah ambargosunun hafifletilmesi konusunda ikiye ayrılmış durumda. İngiltere, ambargonun devam etmesi gerektiğini savunurken, Fransa ve İspanya ambargonun kaldırılması gerektiğini belirtiyor.

   

  Yunanistan ve İspanya devlet tahvillerini satın almaya başlayan Çin, artan askeri gücüyle Avrupa politikalarında nüfuzu giderek artan bir güç haline geliyor. Pekin’in Avrupa’daki yeni müttefikleri ise mükafatlarını alıyor. Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy, Kasım ayında yaptığı Pekin ziyaretinde, içinde 102 Aisrbus uçağının siparişini de yer aldığı milyarlarca euroluk anlaşmaya imza attı.

   

  Cameron ise “AB’nin mevcut ambargosunun kalkmaması gerektiğini düşünüyoruz” dedi. İngiltere Başbakanı, “Bu konu değerlendirilmeli, ancak zaman doğru değil” ifadesini kullandı.

   

  DÜNYA BASININDA BUGÜN ÖNE ÇIKAN MANŞETLER

   

  Planet'i Facebook'ta takip etmek için:
  http://www.facebook.com/#!/HurriyetPlanet

   

  Planet'i Twitter'da takip etmek için:
  http://twitter.com/HurriyetPlanet

   

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı