Dünya Haberleri

  İngiltere sele teslim

  Ajanslar
  24.07.2007 - 10:04 | Son Güncelleme:

  İngiltere’de aralıksız süren sağnak sele neden oldu; nehirler yükseliyor başladı. İngilizler, yurt dışına kaçıyor.

  Selin vurduğu Ada'dan görüntüler/Foto-galeri

  İngiltere'de günlerdir süren sağanak yağışın  neden olduğu sellerden etkilenen bölgelerdeki halkın gıda ve içme suyu  sıkıntısı çektiği bildirildi.   Times gazetesi, durumu "vahim" olarak nitelendirirken, The Daily Mail  gazetesi sel bölgesinin bir fotoğrafını yayımladı ve "Her Yer Su, Ama  İçmeye Gelince Bir Damla Yok" başlığını kullandı.

  Çevre ajansı yetkilileri, birçok nehirdeki taşma tehlikesinin devam  ettiğini belirterek, Thames Nehri'nin de yükseldiğini, nehrin üst  kesimlerinden, Oxford, Reading ve Windsor gibi kasabalardan geçen  bölümlerine doğru saniyede 440 ton suyun aktığını bildirdi. Bu kadar çok  miktarda suyun söz konusu yerleşim birimlerinde sele neden olabileceği  uyarısı yapıldı.

  Savunma Bakanlığının, selden etkilenen bölgelerdeki yiyecek ve içme suyu  sıkıntısının aşılabilmesi için yardım kuruluşlarına kamyon ve şoför  sağlayamaya hazırlandığı açıklandı.

  Avon ve Severn nehirlerinin çevresindeki kent ve kasabaların dün selden  en çok etkilenen bölgelerin başında geldiği belirtildi. Buradaki  halkın süpermarketlere akın ettiği ve panik içinde alışveriş yaptığı  kaydedildi.

  Guardian gazetesi de 350 bin kişinin kullanma ve içme suyu bulamama  tehlikesiyle karşı karşıya olduğunu kaydetti.

  Bu arada, dün çok sayıda kişinin yine Kraliyet Hava Kuvvetlerine ait  helikopterlerle kurtarıldığını ve bunun, ülkenin barış döneminde yapılan  en büyük ve kapsamlı hava kurtarma operasyonu olarak tarihe geçtiği  bildirildi.

  Hükümet, sel felaketine karşı hazırlıksız yakalandığı eleştirilerine,  krizin gerektiği gibi ele alındığı ve selden etkilenen kesimlerdeki  halka gereken yardımın yapıldığı yanıtını verdi.

  ADA HALKI KAÇIYOR

  Daily Telegraph gazetesi, 10 milyon İngilizin güneş özlemi ile yurt dışına yöneldiğini belirtti. Gazeteye göre, tatil amacıyla yurt dışına giden İngilizlerin sayısının geçen yaza göre yüzde 30’dan fazla artması bekleniyor.

  Bu arada, İngilizlerin tercih ettiği üç ülkenin de İspanya, Yunanistan ve Türkiye olduğunu kaydeden gazete, geçen yaz nefis hava ve Dünya Kupası’nın İngilizleri ülkede kalmasına neden olduğunu kaydetti.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı