Gündem Haberleri

GÜNDEM

  İngiltere savunmasında 19.2 milyar dolarlık bütçe kesintisi

  Times
  14 Şubat 2011 - 10:16Son Güncelleme : 14 Şubat 2011 - 15:03

  Times, yaptığı araştırmada, İngiliz hükümetinin savunmasına yönelik yaptığı bir araştırmanın sonucunda hurdaya ayrılacak olan askeri ekipmanın maliyetinin 12 milyar sterlin (19.2 milyar dolar) olacağını hesapladı.

  Dünya gündeminin nabzı Planet'te atıyor    

                     

  İngiltere Hazine Bakanlığı Genel Sekreteri Danny Alexander, 3.6 milyar dolarlık donanma silahının kayıp olduğunun İngiltere Parlamentosu’na sunulacağını söyledi.

   

  Değerlendirme sonucu açıklanacak rakamlar, Hazine Bakanlığı tarafından onaylanan, devlet kurumlarında 2010-2011 döneminde yapılacak muhasebe değişiklikleri ve ek harcamaların içerecek.

   

  Bu rakamlar arasında, askeri bütçe maliyetlerinin azaltılması için kullanım dışı bırakılacak savaş uçakları, casus hava araçları, HMS Ark Royal uçak gemisinin ilk resmi tahmini değerlerini de kapsayacak.

   

  Değeri 4 milyar sterlin olan Nimrod casus uçağı filosu hurdaya ayrılacakken, Harrier jet uçağı filosu ve Ark Royal, hizmetten çıkartılacak. Sonuç olarak, Ulaştırma Bakanlığı’nın yıllık bütçesine ve 20 yeni hastane inşa edilmesine yetecek bir maliyet oluşacak. 12 milyara denk geldiği düşünülen bu miktarın, hurdaya çıkartılacak donanımlar için ödenen orijinal bedelin çok altında olduğu düşünülüyor.

   

  Analistler ise hurdaya çıkarılacak olan araçlar için açıklanan maliyetin çok yüksek olduğunu, 20 yıldan fazladır kullanılan Harrier filosu ve Ark Royal’ın kısıtlı bir değeri olduğunu belirtti. Diğer yandan, bir hükümet yetkilisi 12 milyar sterlin maliyetin içinde birkaç Tornado savaş uçağı dahil en az 10 tane diğer askeri araçlar bulunduğunu belirtti.

   

  Eski askeri yetkililer ise hurdaya atılacak olan miktarın, sosyal yardımların kesilmesine ve eğitimlerin azalmasına neden olacak bütçe kesintileri döneminde çok olumsuz bir gelişme olduğunu belirtti. Tüngeneral Patrick Cordingley, binlerce personelin işinden atılacağı bir dönemde yapılacak israfın, “Ödeneklerdeki kesintilerden endişe duyanlar için büyük bir şok olacağını” söyledi.

   

  DÜNYA BASININDA ÖNE ÇIKAN MANŞETLER

  Planet'i Facebook'ta takip etmek için:
  http://www.facebook.com/#!/HurriyetPlanet

  Planet'i Twitter'da takip etmek için:  
  http://twitter.com/HurriyetPlanet

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı